Türkçe öğrenmek artık daha kolay

40 ülkede 50 kültür merkezi ve yüze yakın irtibat noktasıyla dünya genelinde önemli bir kitleye ulaşan Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğrenmek isteyenlere daha kolay ulaşmak amacıyla “Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı”nı kullanıma açtı.

EĞİTİM - 2017-02-27 00:35:27

Reklam
Türkçe öğrenmek artık daha kolay
Bu içerik 918 kez okundu.

Yurt dışındaki kültür merkezleri aracılığıyla Türkiye’yi, Türk kültürünü, sanatını, tarihini ve edebiyatını tanıtmanın yanı sıra Türkçe öğretimi faaliyetleri yürütmekte olan Yunus Emre Enstitüsü, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. 40 ülkede 50 kültür merkezi ve yüze yakın irtibat noktasıyla dünya genelinde önemli bir kitleye ulaşan Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğrenmek isteyenlere daha kolay ulaşmak amacıyla “Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı”nı kullanıma açtı. Eğlenceli bir şekilde Türkçe öğretmeyi amaçlayan portala, turkce.yee.org.tr adresinden giriş yapılabilecek.

 

Türkçe öğretiminde zaman ve mekân problemi ortadan kalkıyor

 

 

T.C. Kalkınma Bakanlığının 10. Kalkınma Planı’nda da yer alan “Uzaktan Türkçe Projesi”, günümüzün teknolojik imkânlarını kullanarak Türkçe öğretmeyi hedefliyor. Proje ile Türkçe öğrenmek isteyenlerin karşılaşmakta olduğu zaman ve mekân problemi ortadan kalkacak ve kişi istediği zaman, istediği yerde Türkçe öğrenebilecek.

 

AR-GE çalışmaları bir yıl sürdü

 

 

Projeye başlanmadan önce, alandaki eksikliklerin ve ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla çeşitli çalıştaylar düzenlendi. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanındaki uzmanlardan oluşan bir ekip, bir yıl boyunca mevcut dil öğretim sistemlerini inceledi ve bir yol haritası belirledi. Öğretimin teknolojik cihazlar üzerinden gerçekleştirilebilmesi için dil uzmanlarının yanı sıra, eğitim teknologları ve yazılım uzmanlarıyla birlikte çalışıldı. Ekip, yabancı bir dilin öğretiminde gerçekleştirilmesi gereken tüm aşamalar için farklı şablonlar ve etkinlikler hazırladı.

 

Dört temel beceride 63 farklı etkinlik

 

 

Yabancı dil öğretiminde dört temel beceri olarak kabul edilen okuma, dinleme, konuşma ve yazmaya yönelik 63 farklı etkinlik şablonu barındıran Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı, kullanıcılarına eğlenerek Türkçe öğrenme imkânı sunuyor.

 

 

Kullanıcılara özel eğitimci desteği

 

 

Türkçe öğrenmek isteyen kullanıcılara farklı üyelik seçenekleri sunan Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında tecrübeli uzmanlar aracılığıyla dil öğretim sürecini destekliyor. Kullanıcı dilediği takdirde, kendisine bir eğitimci atanıyor ve herhangi bir aşamada karşılaştığı sorunları kendisine iletebiliyor. Eğitimciler, kullanıcıların öğrenme faaliyetlerini takip ederek onlara geri bildirimlerde bulunuyor. Ayrıca, açık uçlu yazma ve konuşma etkinliklerinin değerlendirilmesi de kullanıcıya atanan eğitimciler tarafından yapılıyor.

 

Türkçe; Eğlen, Öğren, Keşfet

 

 

Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı, kullanıcılara elde ettikleri puanlar ve deneyimler doğrultusunda rütbelerini yükselten bir sistem sunuyor. Kullanıcılar, kazandıkları bu rütbeleri sosyal medya ortamlarında paylaşarak arkadaşlarını Türkçe öğrenmeye davet edebiliyor. Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı’nın tüm etkinlikleri, hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Sende Yorumla...
Trump AVM’de TEGV yararına tezhip sergisi

Trump AVM’de TEGV yararına tezhip sergisi

00:24 - KÜLTÜR - SANAT

KARA OCAK’I ANLATAN FOTOĞRAF SERGİSİ  AZERBAYCAN BAŞKONSOLOSLUĞUNUN  KATILIMLARIYLA İAÜ’DE AÇILDI

KARA OCAK’I ANLATAN FOTOĞRAF SERGİSİ AZERBAYCAN BAŞKONSOLOSLUĞUNUN KATILIMLARIYLA İAÜ’DE AÇILDI

00:40 - KÜLTÜR - SANAT

Klarnetiyle Büyüledi

Klarnetiyle Büyüledi

00:08 - KÜLTÜR - SANAT

MOİ SAHNE’DE ROCK RÜZGARI!

MOİ SAHNE’DE ROCK RÜZGARI!

00:07 - KÜLTÜR - SANAT

Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!

Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!

00:08 - SAĞLIK

SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR

SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR

23:22 - SPOR

Kaspersky Lab’in Araştırması Kullanıcıların Kötü Şifre Alışkanlıklarını Gösteriyor

Kaspersky Lab’in Araştırması Kullanıcıların Kötü Şifre Alışkanlıklarını Gösteriyor

00:19 - TEKNOLOJİ

UCB Pharma, Nöroloji Departmanı’na yeni bir ismi dahil etti

UCB Pharma, Nöroloji Departmanı’na yeni bir ismi dahil etti

00:17 - EKONOMİ

Şırnak’ta Sular Akmaya Başladı

Şırnak’ta Sular Akmaya Başladı

00:16 - YAŞAM