Anne Baba tutumları
Hadi Duman

Anne Baba tutumları

Bu içerik 340 kez okundu.
Reklam

Hiç şüphesiz ki çocuklarımız bizler için çok önemlidir. Çocuklarımız bizler için ne kadar önemli ise onları yetiştirme tarzlarımız da son derece önemlidir. Bu yazımızda sizlere değişik anne baba tutumlarından bahsederek sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız. 

 

 

Demokratik Anne Baba Tutumu

 

Bu tutumda çocuğunuza duyduğunuz sevgi karşılıksız olup onun kendisine saygı duyup kendisini geliştirmesini de sağlar. Çocuğa yetişkin bir Biray gibi söz hakkı tanınır ve onun verdiği kararlara saygı duyulur. Ayrıca bu tutumda aile sorumlulukları karşılıklıdır ve belli bir görev paylaşımı yapılmış olup herkes kendi yapacağı görevi en iyi şekilde bilmektedir. 

 

 

Otoriter Anne Baba Tutumu

 

Bu tutum çocuğa otoriter bir ortam sunar ve bundan dolayı da çocuk kendisini sürekli baskı altında hissederek doğru kararlar veremez. Çocuk kurallara uymadığı takdirde cezalandırılır. Ayrıca çocukla ilgili bütün kararları da anne ve baba alarak çocuğa herhangi bir söz hakkı tanımazlar. Otoriter bir tutumla yetiştirilen çocukların ilerleyen yaşlarda kendi kararlarını alamaz, sürekli başkalarına bağlı olarak yaşayan ve hassas bireyler olurlar. 

 

 

İlgisiz Anne Baba Tutumu

 

İsminden de anlaşılacağı gibi ilgisiz anne ve babaların göstermiş olduğu tutumdur. Bu tutum, çocuğun olumsuz davranışlar geliştirmesine sebep olur ve çocukta ilerleyen yaşlarda güvensiz bir durumun oluşmasına da neden olur. Bu tutumda herhangi bir kural veya kısıtlama söz konusu olmayıp çocuğun tamamen serbest bir şekilde büyümesi sağlanıyor. 

 

 

Aşırı Hoşgörülü Anne Baba Tutumu

 

Bu tutumla yetişen çocuklar yanlış ile doğruyu ayırt edemeyerek yanlış tutumlar kazanabilirler. Bu tutumda çocuklar kendi kendisine hareket ederler, tamamen serbest hareket ederler ve her türlü ihtiyaçlarının ailesi tarafından giderilebileceğini düşünürler. Ayrıca bu tutumda anne babalar çocuklarının her türlü isteğini denetleme ve sınırlama olmadan kabul ederler. Ve çocuklar ailesi tarafından eleştirilmediği için yanlış yapma olasılıkları da artar. 

 

 

Koruyucu Anne Baba Tutumu

 

Bu tutumda anne ve baba çocukları ile çok ilgilenerek onların her şeyi yapmalarını ister, çocuklarına olan sevgilerini kendi otoriteleri ile birleştirerek çocuklarına gösterirler. Çocuklarının bağımsız olmalarına izin vermeyen anne babalar, çocuklarının her şeyi kendilerine sormalarını ve hiçbir şeyin kendi izinleri dışında olmamasına da özen gösterirler. Ocuğun tamamen denetim altına alındığı bu tutum son derece yanlış bir tutum olup, çocukların ilerleyen yaşlarda kendilerine güvensiz bir tutum geliştirmelerine de neden olacaktır. 

 

 

Dengesiz ve Tutarsız Anne Baba Tutumu

 

Bu tutumda anne ile babanın aile içerisinde verdiği kararlar bir tutarsızlık gösterir. Anne ve baba kendi arasında anlaşamaz ve çocuğun isteklerine de doyurucu ve tatmin edici bir cevap veremezler. Tutarsız olan anne babalar çocuklarının göstermiş oldukları bir davranışa biri olumlu cevap verirken diğeri olumsuz cevap verebilir. Ve bu da çocukta kararsız bir tutum gelişmesine neden olacaktır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!