Sanat
Arslan Özarslan

Sanat

Bu içerik 2291 kez okundu.
Reklam

İnsan zekâsının ve hayal gücünün bir nesneye yansımasına sanat denir. En genel biçimiyle faaliyetler  eserlerinin üretimini, sanatın eleştirisini, sanat tarihi çalışma ve sanatın estetik yayılmasını içerir.  Görsel sanatlar resim, heykel, gibi alanlarda görüntü veya nesnelerin oluştuğunu içerir özgün baskı, fotoğraf ve diğer görsel medyada bu işin bir parçasıdır. 

Mimarlık, genellikle görsel sanatlar biri olarak yer almaktadır. Bir resim insanın duygularını anlatmanın en doğal yoludur nesnelerin oluşturulmasını içerir bir araya gelen nesnelerin kâğıda dökülmesi işte bu bir sanattır. Müzik, tiyatro, sinema, dans ve diğer sahne sanatları yanı sıra edebiyat ve gibi diğer medya interaktif medya, sanat ya da daha geniş bir tanımına dâhil edilmiştir.  17 yüzyıla kadar, sanat herhangi bir beceri sevk veya ustalık ve veya bilim olarak adı anılmıştır o zamanlar kimse adını tam olarak koyamamıştır. Estetik kaygılar önemli olduğu ve kendini yavaş yavaş hissettirdiği 17. yüzyıldan sonra güzel sanatları görsel sanatlar, uygulamalı sanatlar olarak birkaç bölüme ayrılmıştır.

Sanat tarihi perspektifinde, sanatsal eserler insanlığın neredeyse öteden beri varoluşundan beri gelmektedir. Tarih öncesi sanat için çağdaş sanattan söz etmek mümkün değildi. ancak, bazı teoriler modern Batı toplumlarına "sanat eserleri" kavramını keşfederek o dönemlerde az olsa köşelere sıkışmış bir yerlerde kalmış sanat kalıntılarını  bazı kişilerin az da olsa sanatla  ilgilendiklerini ortaya çıkarttı. Bir anlamda sanat yakından kabaca "beceri" ya da tecrübenin birleşimidir. Eski Latince anlamı ile  "zanaat" olarak bilinir. Bazı modern sanat bilginleri ve Platonun bu alanın ünlü düşünürlerindendir topluma ışık tutmuş kimselerdir. 

Hala günümüzde Aristo’nun ve platonun tespitleri ders olarak okutulmakta ve birçok sanatçı sanat eserinde bu sanatçıların varsayımları çerçevelerin de gerçekleştirmekte ve onları örnek almaktadırlar. Hal böyle olunca da bu kişilerde sanatın vaz geçilmez yapı yaşı haline geliyorlar. Bu insanlar şüphesiz sanata büyük katkıları olmuşudur. Tarihinde değinecek olursak insan uygarlığı boyunca devam etmiş insanlığın oluşumu ile var olmuş olan bu dal ,

 

Yaklaşık 40.000 yıl öncesinde Paleolitik heykeller, mağara resimleri, kaya resimleri ile kendinin yılar yıllar öncesinde de olduğunu ifade etmektedir. , ancak o tarihlerde çok az üretildikleri için kültürler hakkında bilinen fazla bilgi yoktur, bu zamana kadar gelene dek bazı zarara uğradıkları için eserler tam net değiller fakat onların bir sanat eseri oldukları bilinmektedir. Eski mısırlılardan ırandan Hindistan’dan roma ve yunan dan günümüze birçok sanat eseri kalmıştır özellikle yukarda sayılan yerlerde sanat yoğunlaşmıştır. Ortaçağ tarihine doğru dini çizgiler kendini hissettirmeye başlamıştır her dönemim kendi öz işlemeleri motifleri o tarih hakkında bilgi verici özellikleri vardır.  Orta çağda ise  dini çizgilerin hakim olduğu görülmektedir. Buna en iyi örnekte. Çok eski tarihlerde mağaralara kazının insan figürleri ve hayvan motifleri o dönemin sadece insan ve hayvan ikilisi arasında geçtiğine işaret etmektedir. Günümüzde olmayan dinozorların o dönemlerde mağaralara çizilmesinde o dönem hakkında bizi ayrıntılı ipuçları vermektedir. Bilimsel çalışmalarda zaman zaman sanattan ve sanatın öğelerinden oldukça fazla derecede yararlanmaktadırlar.  İnsanlığın ihtiyacı olan sanat toplumdan bağımsız olarak düşünülemez. Toplumda sanatsız olarak düşünülemez. Hal böyle olunca da ikisi de birbiri için var olduğu kanısına varabiliriz. Bu sıkı ilişkinin arkasında güzel şeyler yatar.  Geçmişine ışık tutan bir sanat geleceğe aydınlık bakan bir nesil yetiştirmeye yeterde artar bile. Sanat sahip çıkmak her yönü ile ilgilenmek 7 den 70 mise kadar bu sevgiyi aşılamak herkesin görevidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!