Ekmek parası...
Ali Arıcı

Ekmek parası...

Bu içerik 2675 kez okundu.
Reklam

Yeniden merhaba Sevgili Okurlarım...

 

Yıllar yılı ailelerimizden duyduğumuz yegane bir laf vardır. Öğüt dolu birçok lafın arasında değerli bir kalıp olarak nitelendireceğim kalıp‘’Ekmek parası’’  söz kalıbıdır. Eminim ki ekmek parası lafını duymayan çocuk yoktur. O çocuk oldukça eksik büyümüştür. Bu söz kalıbı bizi biz yapar, ailemizin bizlere (evlatlarına) bakmaları için döktükleri alın terini ifade eder. Onların değerli çabalarını bizlere yaşımız kaç olursa olsun hatırlatır. 5 yaşındaki bir kız çocuk 35 yaşındaki bir erkek evlat da bu anlamı kavrayabilir. Biz bu kalıba hala çok değer verirken ekmeğin gerçekten parası kaç lira olmuştur? 

 

Sahi ekmek parası günümüzde kaç liradır? Kimi yerde 1 lira kimi yerde zamlı halde. Türk halkının bu konuda oldukça kafası karışık inanın bana. Ekmek zammının ve ekmek parasının bu denli zamlara boyun eğerek artması oldukça şiddetli tartışmalara da sebep oldu elbette. Sizlere çok taze bir tartışmadan bahsetmek istiyorum. Gıda tarım ve hayvancılık bakanı Faruk Çelik’in sözüyle başlamak istiyorum lafa. Bakan Çelik ‘’Ekmeğin nihai satış fiyatı 61 kuruş olması gereken bir ekmeğin bugün satış fiyatı 1 lira ve 1.25 liraya satılması kabul edilir değil.’’ İfadesinde bulunmuştur. Bu ifade ülke gündeminde oldukça ses getirmiştir. Elbette bu ifadeye cevap da gecikmemiştir. Ekmek Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu’dan bakana yanıt geldi. Başkan Kavuncu ise ‘’Ekmeğin 61 kuruşa satılması gerçekçi değildir. Bu fiyatla satılması sektöre büyük zarar verecektir. ‘’ cümlesini kurmuştur. Gerçekten halk hangi ifadeye inanacağını bilmezken kafalar tamamen karışmıştır. 

 

Ülkemizin her kesiminin farklı bütçeleri ve ekmek paraları vardı diye düşünüyorum sevgili okurlarım. Ve dileğim ise ekmeğin fiyatının zamlardan nasibini almaması. Fakat bu ilerleyeceğimiz yıllarda mümkün olacak mı? Bilemiyorum. ‘’Ekmek aslanın ağzında.’’ Derler ne kadar da haklılar. Geçim derdi içerisinde zamlı ekmek almak istemeyen halk ise umarım bu duruma alışmanın bir yolunu bulur sevgili okurlarım. Alışması gereken kişilerdeniz hepimiz. Umuyorum ki eve gelen ekmek parası ile rahatça ekmek alabiliriz değerli okurlarım. Huzurla, alın akıyla ekmek yemek her insanımıza nasip olur diye temenni ediyorum.  Bir diğer dileğim ise ‘’Ekmek parası’’ kalıbını yıllarca unutmamamız olacak sevgili okurlarım. Afiyetle ve gönül rahatlığıyla az zamlı ekmek yememiz dileklerimle. Huzurlu günler dilerim. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!