Ne kadar hijyeniğiz acaba?
Arslan Özarslan

Ne kadar hijyeniğiz acaba?

Bu içerik 351 kez okundu.
Reklam

Sağlıklı bir yaşamın ilk kuralıdır hijyen . Ama bizler bu konuya o kadar da dikkat eden bir toplum değiliz. geçtiğimiz günlerde Hijyen Konseyi kirliliği ile tehlike saçan 10 pis eşyayı açıkladı. Çok merak ediyorum bundan kaçımızın haberi oldu?  ya da kaçımız bu konunun yayınlandığından haberdarız. Bana sorarsanız bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardır. Bunlar da yaşamlarında hijyene aşırı derecede önem veren temiz bir dünyadan yana olanlardır. 

 

Ben sizler adına araştırdım şimdi tek tek inceleyelim ne dersiniz ? İlk sırada şu yediğiniz fastfoodların yanında istediğiniz teneke kutu kolalar, meyve suları  ve soğuk çaylar var. Büyük keyif alarak açtığımız hiç düşünmeden de ağzımıza getirip içtiğimiz içecekler. Unutmayın ki bunlar firmaların depolarında uzun müddet kalıyor ve depolardaki hayvanlar örneğin fareler üstlerinde cirit atıyor, dışkılarını bırakıyorlar ve bizler bunları hiç düşünmeden alıp içiyoruz . İkinci sırada umumi tuvaletler yer alıyor. Sifonlar, kapı kolları , musluklar. Bana kızmayın ama bizde küçük tuvalet yapınca el yıkayan çok az. Fastfood ve çiğ köftecilerde verilen garnitür ve kağıt paralar. İşte tehlike saçan 10 pislik. 

 

Şu an Türkiye 'nin her yerinde üst üste açılan çiğ köfteciler zehir saçıyor farkında mıyız acaba? Hijyenik ortamda üretilse bile raf ömrü çok kısa. Ama nerede bizde bir furya başladığı zaman peşi sıra gitmezsek rahatsız oluruz. Dışarıda satılan gıdalarda hastalık yapıcı bakterilerin olmasından dolayı insan sağlığını tehdit eder.  Kapı kolu ve musluk demiştim. Bilhassa okul, hastane , işyeri gibi ortak kullanım gerektiren yerlerde herkesin elinin değdiği kapı kolları , musluklar , tuvalet sifonları  da mikrop saçan yerlerin en önemlileridir diyebiliriz. Ellerimizi bunlarla temas ettirdikten sonra mutlaka sabunla yıkamalıyız. İçinden en pisi olanı nedir diyorsanız. Cevap  para; Gün içinde çoğumuzun sıkça kullandığı paralar adete mikrop saçıyor .Yüz binlerce kişinin dokunduğu paralarda bakteriler ve mikroplar sağlığımız açısından büyük risk taşımakta. Zaten ülke olarak ellerimiz öyle pekte fazla yıkamaya alışık olan bir toplum değiliz. İşte mikroplara da o esnada gün doğuyor. 

 

Sevgili okurlarım hepimiz artık bilinçlendik bazı konularda. Örnek olmamız gereken  küçük yavrularımız var. Onlara iyi örnek olabilir ve hijyenin öneminin birçok hastalığa dur diyeceğini işleyebilirsek sağlıklı toplum olmada çığır açarız. Ama nerede? Bakıyorum da alışveriş merkezlerinde çocuğunu gezdiren ebeveynler  el arabasında bebekleri ile  fastfood yiyorlar ve masalarında da pislik taşıyan kutu meşrubatlar oluyor. Sen yetiştirdiğine örnek olmazsan yarın da neden obez oldu diye hayıflanır durursun ya da mikrobu nereden kaptı diye doktor doktor dolaşırsın. Benden uyarması. Sağlıkla kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!