Şimdi kim suçlu?
Ali Arıcı

Şimdi kim suçlu?

Bu içerik 359 kez okundu.
Reklam

Uşak Üniversitesi 1 Eylül Kampüsünde inşaat devam eden caminin iskelesi çöktü. İskelenin çökmesi sonucu 5 işçi enkaz altında,1 işçide kubbedeki demir çubukta asılı kaldı haberini okuyunca ilk aklıma gelen kim suçlu oldu. Allahtan can kaybı yaşanmadı. İşçiler enkaz altından çıkarılırken asılı klan işçiyi bir vinç yardımıyla 3 saatlik çalışma sonucu asılı kaldığı kısımdan kurtardılar. Bu kadar mı ucuz insan hayatı benim ÜLKEMDE gerekli denetimler yapılamadığı müddetçe evet. Bizlerde var bir yanlışlık efendiler. Önce kendimizi sorgulamalıyız. 

 

Devlet iş güvenliği yasası çıkararak işçinin hayatını güvence altına almak için gerekli doneleri sundu ve yasallaştırdı mı yasallaştırdı. Ee biz ne yaptık; Bu yasaya riayet etmeyerek ölümle resmen ekmek derdine düşen işçilerin hayatı hiçe sayıp gene bildiğimizi okumaya devam ettik. Ben hiç bir gelişmiş veya gelişmekte olan ülkede böyle skandallar zincirine rastlamadım. Masraflarının ek bütçe teşkilatlanmasından dolayı inşaatı alan büyük firmalar hariç sektörler gene bildikleri yöntemlerle çalışmalarına devam etti ediyor. Nasıl olsa bir kılıfını buluruz. Ölen işçinin dikkatsizliği işte kurallara riayet etmedi gibi kavramlarla kafaları bulandırıp yırtarız kavramı bizi bir adım ileriye getirmedi getiremeyecek. Bakın ben size bir muhasebeci arkadaşıma ziyarete gittiğimde tanık olduğum konuşmayı yalın haliyle aktarayım . Neden devleti suçlamadığımı da anlarsınız. Adam şahıs arsasına bina yaptırmak için gelmiş. Ne olmamsı gerektiğini bu iş güvenlik yasasını soruyor. Arkadaş detaylı bir şekilde anlattı en ince ayrıntısına kadar. Ya yok kardeşim ben onunla uğraşamam. SGK müracaat yok iş güvenliği ile sertifikalı elaman falan. Benim işçilerim var. Ben onlarla bu işi yaparız. Olmaz diyor muhasebeci arkadaş yakalanırsan çok büyük cezası var. Bu senin avantajına Allah korusun bir işçinin başına bir kaza geldiğinde iş güvenliğinden sorumlu olan cevabını verecek diye anlatsa. Adam asla kabul etmedi. Ya beni kim yakalayacak onlar beni mi takip ediyor ben bildiğim tarzda evimi yaptırır.

 

Dış cephesinde de işçilerimi kendi kuracakları setlerle gerekli işi yaparlar olur biter dedi ve çıktı gitti . İşte görüyorsunuz. Benim Ülkemde herkes kendi bildiğini okumaya devam ettiği müddetçe hangi kanunu çıkarırsan çıkar . Fayda etmeyecek. Adamın işi görülsün de işçinin can güvenliğinden ona ne canım. Bizler önce her konuda bilinçli bireyler olarak eğitime kendimizden başlamalıyız. Biz kendimizi eğitemezsek Devlet ne yapsın Allah aşkına! Yasalar bizi bağlamıyor bizler yasaları kendimiz uygularız diyenlere! Bir sıçrarsın iki sıçrarsın üçüncüde cuk diye yakalanır. Yüklü bir cezaya maruz kaldığında yapacağın şeyin astarı yüzünü geçiverir kardeşim . Daha bilinçli günlere merhaba demek üzere…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!