Hem suçlu, hem güçlü
Arslan Özarslan

Hem suçlu, hem güçlü

Bu içerik 362 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin sınır ihlalleri sonucu Rus jetini düşürmesiyle başlayan ikili gerilim, Rusya’nın yaptırımları ile birlikte devam etmekte. Görünüşe göre uzun yıllar devam edecek gibi gözüküyor. Rusların Türkiye’nin tüm uyarılarına kulak asmayan Rus jeti düşürülmeyi fazlasıyla hak etmişti. Buda yıllardır ABD de dahil olmak üzere bir çok ülkenin hava sahasını ihlal eden ama diğer devletlerin cesaret edemediğini Türkiye büyük bir cesaretle gereğini yapmıştır. Bu da hem diğer devletler hem de Rusya olmak üzere tüm Dünya ya açık ve net bir gövde gösterisi aynı zamanda güç gösterisidir. Yani demek istedik ki ‘ Bundan sonra ben tek siz hepiniz, bundan sonra ülkemi tehdit oluşturacak bir şeye izin vermem istediğim zaman vururum, ayağınızı denk alın!’ başarılı olduk mu? Pekala başarılıda olduk. Örnek mi? Rusya ile ilişkilerimiz bozulmuş olsa da gücümüzü gören diğer devletlerle gayet iyi ilişkiler kurulmaya başlandı. En basit örneği son olarak Katar ile yapılan anlaşma sonucu iki ülke arasında ki vizesiz seyahat edebilme imkanı.

 

 

Rus jetinin düşürülmesi bir kısım halkın tepkisini toplasa da doğruluğu büyük bir kısım tarafından kabul gördü. Siz olsanız bahçenize izinsiz giren birisine tepkisiz mi kalırsınız? Senaryo çok geniş değil aslında, en basit ele alacak olursak, Rusya’nın Esad rejimine destek vermesi sadece Türkiye değil birçok ülkenin de tepkisini toplamıştı. Ardından Türkmen dağını hem karadan hem havadan vurması bardağı taşıran son damlaydı. Nedensiz savaşa müdahale edilemezdi, bu yüzden Rus jetinin hava sahamızı ihlali tamda istediğimiz bir şeydi. Öyle olunca da affetmedik tabi haklı olarak. Dikkat edin haklı olarak diyorum. Hem haklıyız hem güçlüyüz çünkü. Rusya en iyi şekilde ve en doğru şekilde bizden cevabını aldı. 

 

 

Rusya ile neredeyse tüm ihracatlar durmuş noktasında. Türk iş adamlarının Rusya’ya gidip gelme konusunda çektiği zorluklar, Rusya da çalışan gurbetçi Türk işçilerinin bir bir Türkiye’ye geri gönderilmesi, sebze-meyve ihracatını durdurdular, Türkiye plakalı tırlara geçiş izni yok, vb. saymakla bitecek gibi gözükmüyor. En önemlisi ise elbette doğalgaz, bilindiği üzere Türkiye ye doğalgaz Rusya tarafından gönderiliyor. Son olarak Başbakan Davutoğlu’nun açıklamaları zarar gören firmaların zararları karşılanacağı yönünde ama bakalım ne kadar gerçek olacak. Genel olarak anlayacağımız, bizim hanımefendi hem suçlu hem güçlü rolüne yatıyor. Tam olarak farkında değil sanırım karşısında ki ülkenin ‘Çılgın Türkler’ olduğunu. Diyeceğim, yürür yüze ifadesi, dikkat et Türkiye öper seni bitanesi…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!