G20 zirvesi
Ali Arıcı

G20 zirvesi

Bu içerik 363 kez okundu.
Reklam

Türkiye’ Nil liderliğinde bu sene toplanacak olan G20 liderler zirvesi Antalya’ da yapıldı. Dünyanın en büyük 19 ekonomisine sahip olan ülkelerin bir araya gelerek oluşturdukları bu zirve 15- 16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. G20; uluslar arası işbirliği ile uluslar arası işbirliğini arttırmayı amaçlayan, gelişmiş ve orta dereceli ekonomileri bir araya getiren buna paralel olarak da küresel ekonomik kararların alındığı bir platformdur. Yirmi üyesi olduğu için G20 ismi ile adlandırılır. Bu platforma üye olan ülkelerin yanı sıra üye olmadığı halde katılan kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumlar Uluslar arası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, OECD, Birleşmiş Milletler ve Uluslar arası Çalışma Örgütü’ dür. 

 

 

Dünya ekonomisinin %85’ ine sahip olan ülkelerin oluşturduğu bu zirve dünya ekonomisi açısından son derece önemlidir. Yaklaşık olarak dünya nüfusunun üçte ikisinin temsil edildiği bu zirve, dünyadaki ekonomik gelişmeleri doğrudan etkilediği için son derece önemlidir. Sadece toplantı yapılıp liderlerin dağılmadığı bir toplantı olduğunu ise G20’ nin hayatımızı etkileyen kararlarından anlıyoruz. Çünkü aldığımız ekmeğin fiyatından, eğitimimize, teknoloji kullanımımızdan, iş alanlarımıza kadar hemen hemen her şeyimizi etkileyen bu zirve milletler açısından da son derece önemlidir. Tabi bu etkilerin oluşması ve hayatımıza yansıması için ise liderlerin yaptıkları toplantılar sonucunda aldıkları kararlarda sabit kalmaları son derece önemlidir. 

 

 

İlk etapta sadece Maliye Bakanları’ nın toplantısı olan G20 zirvesi, zamanla ülke liderlerinin buluştuğu ve dünya ekonomisi adına önemli kararlar aldığı bir zirve halini almıştır. Resmi bir karar alma mekanizması olmayan bu platformda her lider kendi görüşünü dile getirerek kendi ülkesinin fikirlerini söyler. Bu platformda uzlaşma ilkesine göre hareket edilir. Yapılan toplantılar sonucunda ülkelerin çeşitli çekinceleri de göz önünde bulundurularak üzerinde uzlaşılan bir bildiri yayınlanır ve bu bildiri o toplantılardan çıkan gayrı resmi kararlar niteliğindedir. Bu kararlara uymayan ülkeler hakkında ise herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Türkiye, temsil gücü yüksek olan bu platforma çok sıcak bakmakta olup her yıl zirvede temsilci bulundurarak katılım gerçekleştirmektedir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!