Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Şili’den seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Şili'de çeşitli temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çeşitli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Şili’den seslendi
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Şili’den seslendi
Bu içerik 634 kez okundu.

Haber:Sezer Çağrı

 

Şili'nin başkenti Santiago'da bulunan Casa Piedra Fuar Merkezinde ‘Türkiye-Şili diplomatik ilişkilerinin 90. Yılı’ vesilesiyle verilen konser ve resepsiyonda konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türk devleti olarak artık uzak diye bir kavramın bulunmadığını ve dünyanın her yerine el uzattıklarını söyledi.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, dünyanın pek çok yerindeki ülkeye Türk sivil toplum örgütlerinin yardım elini uzattığını vurguladı ve dayanışma içinde oldukları ülkelerle ilişkilerin çok boyutlu olarak devam ettirildiğini söyledi. 2006 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika açılımı başlattığını söyleyen Akdoğan, söz konusu tarihten sonra Latin Amerika ülkeleri ile ciddi ilişkiler geliştirme gayreti içinde bulunduklarını ifade etti.

 

Türkiye ile Şili'nin birbirleri ile ilgili olan ülkeler durumunda bulunduğuna dikkat çeken Akdoğan, önemli olan hususun; ülkeler arasında fiziki yakınlığın değil, duygusal yakınlığın olduğunu söyledi. 2010 yılında meydana gelen deprem felaketinde Şile'ye ilk yardım elini uzatan ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Akdoğan, bugün için Türkiye'nin yer aldığı bölgede büyük sorunların var olduğunu belirterek, bölgesel meselelerde Şili'nin her zaman Türkiye'nin yanında bulunduğunu söyledi.

 

RESEPSİYONA KATILAN HEYET ÜYELERİ

 

Resepsiyonda söz alan Türkiye'nin Santiago Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti ile iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük bir ivme kazanacağına inandığını söyledi.Söz konusu resepsiyonda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz da hazır bulundu.

 

RESEPSİYONDA VERİLEN KONSERDE TÜRK EZGİLERİ RÜZGÂRI ESTİ

 

Düzenlenen resepsiyon çerçevesinde sahne alan Doğu Rüzgârı Grubu, Orta Asya bir Anadolu'ya özgü ezgiler sunarken, Tuluyhan Uğurlu ile birlikte Göksel Baktagir ve Doğu Rüzgârı Grubu İstanbul konulu çeşitli eserler sundular. Ayrıca Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Topluluğu'ndan bir halk oyunu ekibi de Burdur, Gaziantep ve Trabzon yörelerinden çeşitli halk oyunları sergiledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!