Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU önemli bilgiler paylaştı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan ziyareti öncesi gazetecilerle yaptığı sohbette Sur, terörle mücadele, sosyal destek programları, Cenevre'deki görüşmeler hakkında görüşleri soruldu.

Başbakan  Ahmet DAVUTOĞLU önemli bilgiler paylaştı
Başbakan  Ahmet DAVUTOĞLU önemli bilgiler paylaştı Admin
Bu içerik 949 kez okundu.

Haber:Murat Çelik

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan ziyareti öncesi gazetecilerle yaptığı sohbette Sur, terörle mücadele, sosyal destek programları, Cenevre'deki görüşmeler hakkında görüşleri soruldu.

 

Özellikle Suudi Arabistan ziyaretine katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın toplantıya neden katıldığı yönünde sorular geldi. Bu konudaki açıklaması ise söyledi. ‘Bu durum doğal olarak görülmesi gereken bir konu. Özel bir şey yüklemeye gerek duymuyoruz. Böyle konularda genelkurmay başkanının da katılmasının yüksek düzeyli, stratejik işbirliği konseyi kurulmasına yönelik çalışmaların gerektirdiği işbirliğinden dolayıdır.’ yönünde açıklama yaptı.

 

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündemde yoğun olarak konuşulan konularla ilgili olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu;

 

23 Temmuz'da başlayan operasyonların doğru bir karar olduğunu, yakalanan, ele geçirilen malzemelere bakıldığı zaman, Sur, Cizre ve Silopi'de ele geçirilen mühimmatın yapılan operasyonların haklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Davutoğlu, ‘Yapılan çalışmaların ülkemizi bir ateş çemberinin içine sürüklemek isteyenlere,  23 Temmuz'da alınan kararla hedef 4 halkadan biri olan terör zincirini kırmaktır.’ dedi. Öncelikle Kuzey Irak bölgesindeki teröristlere ağır bir darbe vurulduğunu, beraberinde DEAŞ’a yönelik yapılan operasyonlarda aynı şekilde terörizme karşı mücadele edildiğini söyledi. Bununla birlikte kırsal alanda terörizmle etkili bir şekilde mücadele başlatıldığını, ardından şehirlerin çevresinde mezarlık görüntüsü ile vatandaşın üzerine baskı kurulan yerlerin tamamen yıkıldığını dile getirdi. 80 yıldan beri ilk kez Cizre mahallelerine girilerek  büyük çaplı bir operasyon yapıldığını ve kararlı bir duruş sergileyerek bütün şehirlerimizin temizleneceğini ve silahların tamamen ele geçirince kadar mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

 

GÜVENLİK PLANLAMASI DEĞİŞİYOR

 

Yeni güvenlik planlaması yapıldığını, detaylarını yakında Mardin'e geçince açıklayacağını ve mevcut güvenlik yapılanması ile sorunların aşılamadığı, yeni planlama ile güvenlik önlemlerinin daha da artırarak uygun tedbirler alınacağını söyledi. Sebebinin de denenmiş güvenlik teknikleri ile başarılı olmanın zor olduğunu, bu sebeple kapsamlı bir sosyal desteğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

CUMA NAMAZLARINI FARKLI İLLERDE KILACAK

 

Başbakan Davutoğlu bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında eylem planına son şeklinin verileceğini, sonrasında bölgeden gelen kanaat önderleri ve işadamları ile toplantı yapacağını, salı günü bütün baro temsilcilerinin de içinde olduğu sivil toplum kuruluşları ile görüş alışverişinde bulacağını söyledi. Çarşamba gününden itibaren de bölgenin bütün mülkü idarecileri ile birlikte rehabilitasyon planı ve son güvenlik durumunun ele alınacağını dile getirdi. Perşembe günü Londra'ya giderek mülteciler sorunuyla ilgili toplantıya katılacağını, cuma günü de Mardin'e giderek kamuoyu ile ilgili açıklamalardan bulacağını söyledi. Ayrıca bundan böyle niyetinin, her cuma namazını Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde farklı bir ilde kılmak istediğini de sözlerine ekledi.

 

Başbakan, ambulans tartışması ile ilgili olarak, her türlü kolaylığın gösterildiğini, ambulansların güvenlik açısından önemli olduğunu söyledi. Bu bakımdan terör tehdidinin yoğun olduğu yerlerde yaralıların kimliklerinin bilinmemesi sebebiyle bu yönde adım atıldığını söyledi. Yanlış bir algı oluşturularak sanki ‘bile bile gidilmesi gereken yerlere gidilmiyormuş’ gibi hava ettirildiğini dile getirdi. Sonrasında da belediye ambulanslarının gönderilerek devletin hizmet etmediği düşüncesinin oluşturulduğunu, aslında niyetin başka olduğunu bildiklerini ilave etti.

 

Diyarbakır Surları ilgili düşüncelerini açıklarken de, Sur’u, Toledo gibi inşa ederek mimari açılan herkesin görmeyi arzuladığı bir yer haline getireceklerini söyledi. Burada doksanlı yıllardan kalan kontrolsüz ve çarpık bir kentleşme olduğunu söyleyerek, olaylar yaşanmamış olsa bile kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan yerlerden biri olduğunu söyledi. Silopi, Sur ve Nusaybin gibi yerlere insanların yaşayabileceği konutlar yapılacağını, bilhassa Sur’da taş üzerine taş konsa bile, haberinin olacağını söyledi.

 

RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

 

Rus uçağının sınırımızı ihlali konusundaki düşüncelerini açıklarken de, bu konunun Nato'yu ilgilendirdiğini dolayısıyla NATO genel sekreterinin açıklama yapmasını beklediklerini söyledi. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı ile yaptıkları değerlendirme sonucunda NATO'nun tavrının tatminkar olduğunu, ihlalin olduğu yerin de DEAŞ’a karşı Özgür Suriye Ordusu’na destek amaçlı operasyon yapıldığını, burada Rusya'nın bulunmasına ihtiyaç olmadığını, tam tersine bulunmasının Büyük risk olduğunu dile getirdi.

 

PYD konusundaki düşüncelerini açıklarken de, Türkiye'nin tutumunun ilkesel olduğunu, 2013 yılında PYD’ye şans verdiklerini ama bu şansı iyi değerlendirmek yerine, AK Parti iktidarının düşürülmesi için uğraşarak Suriye, Rusya ve İran ile birlikte ittifak yaptıklarını hatırlattı. Türkiye'yi rahatsız eden bir iş yaparlarsa, Suriye rejimi ile birlikte hareket ederlerse, Suriye muhalefeti içinde yer almazlarsa Cenevre'de onlarla bir araya gelmeyiz, ancak bu üç maddeyi bizim istediğimiz yönde uygularlarsa masaya oturabiliriz, sorunları çözmek için konuşuruz, yönünde düşüncelerini açıkladı.

 

İRAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

 

İran'la ilgili görüşlerini ise, Birleşmiş Milletler toplantılarında her zaman Rusya'ya Rusya'nın vetosuna güvendiklerini, biz de onlara bo vetolara olarak fazla güvenmemeleri gerektiğini, çünkü Rusya ile çıkar çatışmaları olduklarını hatırlattık.  Çünkü, Rusya'nın pazarlık gücü düşünce İran'ın doğalgaz ve petrolü büyük önem kazandı. Böyle olunca Brezilya ve Türkiye olarak biz yalnız kaldık. Şu anda Rusya yapılan yatırımlara tam olarak hayır demedi, ancak İran ile Rusya'nın çıkarları tamamen örtüşüyor, demek de doğru bir yaklaşım değildir. Fakat şu bir gerçek ki, Suriye üzerinde ortak çıkarları olduğu kesindir.

.

Başbakan Ahmet Davutoğlu son olarak, Kabe ziyareti ile ilgili düşüncelerini de şu şekilde açıkladı: ‘En doğru zamanda, en doğru kararlar verebilme basireti ver Allah'ım!’ diye dua ettiğini, ancak bazen doğru kararların yanlış zamanlarda, kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!