CHP Manisa il teşkilatında mescit gerilimi

CHP'nin Şehzadeler İlçe Başkanlığı binasında mescit açılması üzerine, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer tarafından eleştiri yapıldı.

CHP Manisa il teşkilatında mescit gerilimi
CHP Manisa il teşkilatında mescit gerilimi Admin
Bu içerik 549 kez okundu.

Haber:Sezer Çağrı

 

CHP'nin Şehzadeler İlçe Başkanlığı binasında mescit açılması üzerine, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer tarafından eleştiri yapıldı.

 

CHP Manisa İl Başkanlığı ziyaretinde bulunan Parti Meclisi üyeleri Ali Öztunç ve Mevlüt Dudu'nun, ziyareti esnasında Şehzadeler İlçe Başkanlığı binasında açılan mescit tartışması gündeme geldi. CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer, söz konusu mescidin açılmasını eleştirip, yapılan şeyin ötekileştirme olduğunu belirtti. Bunun üzerine CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul da bir açıklama yaparak bazı partililerin Mescit isteğinde bulunduğunu belirterek, böyle bir tartışmanın basın mensupları karşısında yapılmaması gerektiğini vurguladı.

 

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ MESCİT YAPILMASINI ELEŞTİRDİ

 

Tur Yıldız Biçer, parti binası içerisinde mescit açılmasının doğru olmadığını söyleyerek, Atatürk ilke ve inkılaplarına CHP olarak sonuna kadar bağlı olduklarını vurguladı. Aynı zamanda laik cumhuriyetin bekçileri olduklarını ifade eden Biçer, hiç bir zaman da bu ilkelerden taviz vermeden mücadele ettiklerini söyledi. Laiklik ilkesinin CHP için önemine işaret eden Yıldız Biçer, CHP parti tüzüğünde çok net bir şekilde ifade edildiği gibi hiç bir insanı ötekileştirmeden, hangi ırktan ve hangi mezhepten olduğunu sorgulamadan kabul ettiklerini belirtti. Konuşmasına; AK Parti iktidarının 14 yıldır laiklik ilkesi konusunda verdiği hasarın acısının hep birlikte çekildiğini belirterek devam eden Tur Yıldız Biçer, gelinen noktanın dini inançların kullanılmak suretiyle verdiği zarardan kaynaklandığını söyledi.

 

 

CHP parti binasında mescit açılmasını ötekileştirmek olarak niteleyen CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer, laiklik ilkesi bağlamında toplumda hiç bir kesimi inanç ve mezhep olarak ayrıştırmaya kimsenin hakkının bulunmadığını ifade etti. Eşit yurttaşlık kavramına vurgu yapan Tur Yıldız Biçer, eşit yurttaşlık kavramına saygılı olduklarını ve onun dışında hiç bir ayrıştırmayı asla kabul etmediklerini söyledi.

 

MESCİT İÇİN PARTİ ÜYELERİ TALEPTE BULUNDU

 

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer'in bu açıklamasının ardından CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul da söz alarak, milletvekillerinin böyle bir eleştiride bulunmadan önce kendi açıklamalarını bekledikten sonra bu konuya temas etmiş olmasını dilediklerini söyleyerek, söz konusu mescidin; parti binasında bir ibadethane bulunmasını isteyen partililerin isteği üzerine yapıldığını vurguladı. Halil Tokul, bir parti olduklarına işaret ederek, dini inançların özgürce yaşanabilmesi için de yıllardır mücadele içinde olduklarını söyledi. İlçe binasının İçişleri Bakanlığı'ndan kendileri tarafından alındığını hatırlatan Halil Tokul, söz konusu binanın uzun yıllar emniyet müdürlüğü binası olarak hizmet verdiğini söyleyerek, yıllarca insanların işkence gördükleri yerlerin düzenlenerek sosyal yaşam alanlarının yaratıldığını vurguladı.

 

SOSYAL MEDYADA PARTİ İÇİ KONULARI TARTIŞMAYIN RİCASI

 

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul ayrıca, sosyal medyada bu konuları tartışan partilere çağrıda bulundu ve partinin iç işlerine ait konuların sosyal medya üzerinden tartışılmaması ricasını dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!