Almanya'da koalisyon partileri sığınmacılar yasasında anlaştı

Almanya’da koalisyon hükumetini oluşturan Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD, aylardır devam eden tartışmaların ardından sığınmacı yasalarında yapılacak olan değişiklikler konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Almanya'da koalisyon partileri sığınmacılar yasasında anlaştı
Almanya'da koalisyon partileri sığınmacılar yasasında anlaştı
Bu içerik 507 kez okundu.

Haber : Sezer Çağrı

CDU partisi lideri ve Başbakan Angela Merkel ile SPD partisi lideri Sigmar Gabriel ve CSU partisi lideri Horst Seehofer'in Perşembe günü bir araya geldiği zirvede 2. Sığınmacı Paketi üzerinde anlaşma sağlandığı açıklandı.

Alman basınına yansıyan haberlere göre CSU partisinin sığınmacıların en az 2 sene ailelerini getiremesinler şeklindeki talebi SPD tarafından da kabul edildi. İnsani gerekçelerle sığınma hakkı elde eden mülteciler eşlerini ve çocuklarını 2 yıl süreyle getiremeyecek. 2 yılın sonunda şu anda mevcut olan ve yalnızca insani nedenlerle sığınma hakkı verilenlerin de ailelerini getirebilmesini öngören düzenlemeye geri dönülecek. CDU bu konuda yeni bir düzenleme istiyordu. SPD’nin 2 yıl şartını kabul etmesiyle, CDU da 2 yılın sonunda eski düzenlemeye dönülmesini onayladı.

 

SURİYELİ SIĞINMACILARA ÖNCELİK VERİLECEK

Aile birleşimi konusunda AB planı çerçevesinde Türkiye, Ürdün ve Lübnan’dan kabul edilecek olan Suriyeli sığınmacılara öncelik verilmesi konusunda da görüş birliğine varıldığı açıklandı. Ayrıca mesleki eğitimini tamamlayacak olan sığınmacılara; sığınma başvurusunun sonucuna bakılmaksızın 2 yıl süreyle çalışma ve ikamet hakkı verileceği bildirildi.

 

GÜVENLİ ÜLKELER LİSTESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Uyum kurslarına katılacak olan sığınmacıların kurs masraflarına ise aylık 10 Euro'luk bir katkı payı vermeleri hususunda da anlaşma sağlandı. Üzerinde anlaşmaya varılan tasarıya göre ayrıca, Balkan ülkelerine ek olarak Fas, Cezayir ve Tunus‘un da güvenli ülke listesine dâhil edilmesi kararlaştırılarak bu ülkelerden gelen sığınmacıların daha kolay geri gönderilmelerinin önü de açılmış oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!