Cumhurbaşkanı yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, Türkiye Anayasa Platformunun düzenlediği 'Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte' konulu programda platform üyelerine hitaben konuşarak açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkında konuştu
Cumhurbaşkanı yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkında konuştu
Bu içerik 513 kez okundu.

Haber : Emine Sönmez

16 sivil toplum örgütü tarafından kurulan Türkiye Anayasa Platformunun düzenlediği programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçilmiş başbakan ve cumhurbaşkanı ile bu sistemin yürümesinin fevkalade zor olduğunu vurguladı.

İleride cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı öncelikleri savunan değişik siyasi anlayışlarda olduğu takdirde bu işin nasıl yürüyeceğini sordu. Yapılması gerekenin; bir kriz halinin ortaya çıkmasını beklemeden şimdiden tedbir almak ve yarım kalan işi tamamlamak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en kısa sürede başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

MİLLETİN TALEBİ SÖZ KONUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen programdaki konuşmasında, yeni anayasa çağrısına bugüne kadar 300 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini hatırlatarak, bu sayının çok kısa süre içinde artacağına inandığını söyledi. Bu çağrının milletin birliğine ülke genelinde olan bir çağrı olduğuna inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun her hangi bir kurum veya şahsın değil, milletin gerçek meselesi olduğunu beyan etti. Milletin meselesi olan yeni anayasa talebine sivil toplum kuruluşları aracılığıyla sahip çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan ötürü teşekkür ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce gündeme getirdiği arama konferanslarına vurgu yaparak, demokrasiye inanan herkesin milletin bu talebine saygılı olması gerektiğinin altını çizdi. Yeni anayasa talebinin milletin talebi haline dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, milletin sivil toplum kuruluşları aracılığıyla mesele el koyduğunu belirtti. Bu tür toplantıları ve konferansların yeni anayasa sürecini hızla olgunlaştıracağını ifade eden Erdoğan, tüm kesimleri kapsayan ve tüm kesimlerin beklentilerini yansıtan bir anayasa oluşumunun gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

 

 

İTHAL ANAYASALAR İLE YÖNETİLDİK

Bugüne kadar yapılan tüm anayasaların ithal olduğunu vurgulayan Erdoğan, anayasanın yerli ve milli olması gerektiğini söyledi. Bir takım kesimlerin yeni anayasa talepleri hakkında rahatsız olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kesimlerin mevcut anayasadan memnun olduklarını söyledi. Aslında mevcut anayasaya göre kurulan siyasi ve idari sistemin en çok şimdiki iktidarın işine geldiği halde, yeni anayasa meselesinin sadece ülkeyi 13 yıldır yöneten parti tarafından dile getirildiğini söyleyen Erdoğan, oysaki bu talebe asıl sahip çıkması gerekenlerin muhalefet partilerinin olması gerektiğini vurguladı.

Çoğulcu bir anayasa yapılması gerektiğini belirten Erdoğan, çoğunlukçu bir anlayışla sağlıklı bir anayasa hazırlanamayacağını söyledi. Şimdiye kadar uygulanan anayasa metinlerinin dayatmacı metinler olduğuna dikkat çeken Erdoğan, darbecilerin değil milletin yaptığı bir anayasayı gelecek nesillere armağan etme davetinde bulundu.

 

 

SEÇİM SÜRECİNDE YAŞANANLAR

7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki süreçte yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, koalisyon zemininin ortaya çıkmasını fırsat bilenler tarafından ülkenin kan gölüne çevrildiği ifade ederek, başkanlık sisteminin sayesinde mutlak istikrar ortamıyla ülkeyi bu sıkıntılardan koruyabilmenin mümkün olduğuna değindi.

 

Konuşmasının son bölümünde tek devlet vurgusunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir şekilde paralel yapı ve özyönetim girişimlerine müsaade edilmeyeceğini söyledi. Devlet içinde devlet kurmaya kalkışanların ise dünyayı başlarına yıkacaklarını ifade eden Erdoğan, bunun böyle bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!