KRİZ DÖNEMİNDE YÖNETİM TAKTİKLERİ

Yönetim danışmanlığı sektöründe önde gelen firmalardan olan Ortak Akıl Danışmanlığı’nın Yönetim ve kurumsallaşma danışmanı Sn. Yılmaz SÖNMEZ, Kriz döneminde yönetim tatktikleri hakkında bilgilendiriyor…

KRİZ DÖNEMİNDE YÖNETİM TAKTİKLERİ
KRİZ DÖNEMİNDE YÖNETİM TAKTİKLERİ Admin
Bu içerik 741 kez okundu.

 

 

Yönetim danışmanlığı sektöründe önde gelen firmalardan olan Ortak Akıl Danışmanlığı’nın Yönetim ve kurumsallaşma danışmanı Sn. Yılmaz SÖNMEZ, Kriz döneminde yönetim tatktikleri hakkında bilgilendiriyor…

Şirketinizin misyonunu ve iş planını gözden geçirin. Üst düzeyde müşteri değeri katıyor mu?
* Takımınız, yaptığınız işte yüksek performans için, doğru takım mı? Optimum kalite ve performansı şirkete sağlamayan elemanlarla yollarınızı ayırın.
* Müşterinizi ürün veya servisinizin var olma nedenini her yönüyle tanıyın.
* Rekabetin farkında olun. Rakiplerin kısa dönemdeki güçlü yönleri ve zayıf yönleri neler? Uzun dönemde statejileri nedir? Amacınız onları kopyalamak değil, müşterileriniz için, farklılaştırılmış değer yaratmak olmalı.
* Çalışanlarınızı işin içinde tutun. Şirketle ilgili iç bilgileri, herkesle paylaşın ki, aidiyet duygusu pekişsin.
* Daha geniş ve uzun soluklu planlama yapın. Kısa süreli ihtiyaçlar, acil olarak yerine getirilmeli, ancak orta ve uzun dönemdeki stratejilerin dengesi iyi kurulmalıdır.
* Fiyatlandırmayı stratejik olarak yapın. Ekonomik durgunlukla beraber, fiyatların indirilmesi yönünde bir baskı oluşur. Ancak unutmayın ki, fiyat rekabeti, pazar değerine zarar verir. Müşteriler hiçbir zaman fiyata göre satın almaz, değere göre satın alır. Ürününüz kaliteliyse değer satarsınız.

Kriz dönemlerinde iletişim yöntemleri

  • İletişiminizi artırmanızın zamanıdır. Şirketinizin içinde olduğu durumu, başkalarından değil, sizden duysunlar.
  • İletişim hatlarınızı mümkün olduğu kadar kısaltın. Genel müdürünüz ve muhasebeciniz, en az haftada bir kez görüşme yapsınlar.
  • Tedarikçilerinize, ödemelerle ilgili bir sorun varsa, asla yalan söylemeyin. Onlara, ne zaman, ne kadar ödeme yapabileceğinizi önceden açık bir şekilde bildirin. Bankaya gittiği zaman, verdiğiniz çekin karşılıksız olduğunu gören bir tedarikçi kadar, imajınızı bozacak başka bir neden olamaz.
  • Personellerinizden, kötü haberleri saklamayın. Şirketin içinde olduğu durumu onlarla açık bir şekilde paylaşın ve onlara güvendiğiniz mesajını iletin.
  • Eğer, sizin iletişim becerileriniz yeterince iyi değilse, işletmenizde bu işi iyi yapabilecek birisini seçin ve bu amaçla görevlendirin.

Şirketin içinde olduğu krizden yalnızca sizin etkilenmeyeceğinin farkında olun.

 

Yönetim Danışmanlığı ve Kurumsallaşma "niçin" gerekli olduğu konusunda büyük bir hem fikirlik varken, bunun “nasıl” yapılacağı konusuna gelindiğinde bir anda büyü bozulur ve her kafadan bir ses çıkmaya başlar.  Ortak Akıl Yönetim Danışmanlık olarak Yönetim ve Kurumsallaşma alanında sizler için hizmet veriyoruz.

 

Ayrıntılı bilgiler ortakakildanismanlik.com sitesinde !

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!