Marka Sorgulama Kimi Korur?

Üreticiler tarafından gerçekleştirilen üretim faaliyetlerinde üreticilerin haklarının korunması için yasal sınırlamalar getirilmiştir. Bu konuda özellikle bir ürünün veya firmanın marka ismi ile ilgili olarak üreticiler sahiplik hakkı elde edebilirler.

Marka Sorgulama Kimi Korur?
Marka Sorgulama Kimi Korur? Admin
Bu içerik 410 kez okundu.

 

Üreticiler tarafından gerçekleştirilen üretim faaliyetlerinde üreticilerin haklarının korunması için yasal sınırlamalar getirilmiştir. Bu konuda özellikle bir ürünün veya firmanın marka ismi ile ilgili olarak üreticiler sahiplik hakkı elde edebilirler. Zaman zaman oldukça başarılı olmuş bir ürünün ününü kötüye kullanmak isteyen kişilerin aynı isimle bir kopyasının yapıldığına rastlanabiliyor. İşte markanın korunması da bu aşamada önemli olmaktadır. Üretilen tüm ürünlerin ve hizmet veren tüm firmaların sahip olduğu isimler üzerinden yapılan marka sorgulama ise alınmak istenen ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı konusunda fikir vermektedir. Bu konuda profesyonel olarak marka sorgulama yapan firmalar ve siteler bulunmaktadır.

Patent Sorgulama Ne İşe Yarar?

Bir ürün icat edildikten, üretildikten ya da satışa sunulduktan sonra onun tüm haklarının elde edildiğini belgeleyen resmi dokümanlara patent adı verilmektedir. Bu belge sayesinde ürünün ya da hizmetin ortaya çıkmasını sağlayan tüm aşamalarda etkili olmuş kişilerin ortaya koyduğu bilgi, beceri ve emeklerinin de tescili gerçekleştirilmiş olur. Teknik alandaki çalışmalar başta olmak üzere hemen hemen her alanda ortaya çıkarılan ürünler için patent sorgulama yapılması gerekmektedir. Ürünün daha önce herhangi bir benzerinin bulunmadığının tescil edilmesini sağlayan patent sorgulama süreçelri aynı zamanda ürünü ortaya çıkaran kişi, kişiler ya da firmalar için de hedefe ulaşılması açısından önemli olmaktadır.

Bir Buluşun Patent Alabilmesi için Neler Gerekir?

Her buluşun ve hatta her ürünün patentinin alınabileceğine dair kamuoyunda bir yanılgı bulunmaktadır. Bir ürünün Patent haklarını almasını sağlayacak özelliklere sahip olması için mutlaka bazı özellikler barındırması gerekmektedir. Bunun için mutlaka belirli bir araştırma geliştirme çalışmasının sonucu olarak ortaya çıkması gerekir. Bu konuda esaslar yasalar yolu ile belirlenmiştir. Buna ek olarak ortaya çıkarılan ürünün kesinlikle yenilik özelliğini taşıması gerekir. Bu özellik ürünün daha önce benzer özellikler gösteren herhangi bir öncülünün bulunmaması şeklinde tespit edilebilir. Bu sebeplerle matematik gibi bilim dalları ve edebiyat gibi sanat alanları için ortaya konan ürünlerde bu ürünlerin Patent haklarına sahip olması gibi bir durum bulunmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için lütfen http://www.eforpatent.com/ sitemizi ziyaret ediniz 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!