Kariyeradam Teşvik Programı Yorumları Nasıl ?

Türkiye’de istihdam seferberliği başlatıldı. Bu seferberlikte iş yönlendirmeli eğitimler işsizliği azaltmakta büyük rol oynuyor. Şirketlere İŞKUR maaş ve sigorta desteği vererek firmalara istihdam konusunda büyük destek oluyor.

Kariyeradam Teşvik Programı Yorumları Nasıl ?
Kariyeradam Teşvik Programı Yorumları Nasıl ? ahmetsahin
Bu içerik 327 kez okundu.

Türkiye’de istihdam seferberliği başlatıldı. Bu seferberlikte iş yönlendirmeli eğitimler işsizliği azaltmakta büyük rol oynuyor. Şirketlere İŞKUR maaş ve sigorta desteği vererek  firmalara istihdam konusunda büyük destek oluyor. Aynı zamanda KOSGEB’te lisans ve lisansüstü mezun belgesine sahip olan kişilere maaş ve sigorta desteği sağlayarak bu istihdam seferberliğinde önemli bir rol oynuyor.

Şirketlerin bu destekten faydalanması için vergi ve sigorta borcuna bakılmaması şirketlerin bu kolaylıktan faydalanmalarını sağlıyor.
İstihdam yardımı almak için şirketlerin başvuruları günden güne artıyor. Son başvuruların 30 bin sayıya ulaştığı ve bu sayının gittikçe arttığı belirleniyor. Tam olarak devletin bu desteği şirketler ve vatandaşları ilgilendiriyor.  İnsan Kaynakları Teşvik Programı da bu konuya dahil.

10 yıl sürecek olan bu istihdam desteği şirketlere fayda sağladığı gibi aslında düşünerek hareket etmelerini de gerektiriyor. Çünkü  bu destekle işe aldıkları işgöreni şirketler  işten çıkardıklarında ceza ödeme durumuyla karşı karşıya kalıyorlar.
Bu sebepten dolayı  işe alım süreçlerinde firmalar yanlış karar vermemek ve desteğin ellerinden kaçmaması adına ihtiyacı olan pozisyondaki adayları değerlendirirken ince eleyip sık dokumak zorunda kalacaklarını düşündüler.
Bu sürecin olumsuz geçmemesi adına firmalar gerekli personelin eğitimli ve deneyimli olmasına özen gösteriyorlardı. Yanlış değerlendirmeler sonucu alınan işgörenlerin şirketlere büyük anlamda cezası dokunacağı için şirketlerdeki İnsan Kaynakları departmanında görevli kişiler, bu destekle alınan işçilere diğer alınan personellere oranla  daha fazla test ve mülakat yapılmasına karar verseler dahi personel değerlendirmelerinde yanılabilecekleri riskini düşündüler.

Sonunda firmalar bu riske girmemek adına kendi elemanlarını kendilerinin yetiştirmesinin daha doğru olacağının kararını aldılar.
Kısaca artık firmalar ihtiyaç olan personelini istedikleri gibi yetiştirebilecekler. Bu bağlamda da Kariyer Adam Eğitim Kurumu anlaşmalı olduğu bir çok firma ve kurumla eğitim alan bir çok öğrencisini buluşturuyor.
Devletin denetiminde olan bu eğitimleri  Türkiye’de ilk 100’e giren köklü (sabancı,koç vb)  firmaların İnsan Kaynakları Uzmanları sağlayacak bu sayede köklü firmalar personel ihtiyaçlarını giderirken ne eğitimi aldıklarını bildikleri personelleri değerlendirmede riske girmeden daha emin bir şekilde karar vermiş olacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı da verilen bu eğitim sonrasındaki Kariyeradam sertifikalarının kontrolü sağlıyor. Aynı zamanda bu eğitimin 81 ilde olması gerektiğinin kararı alınmasından dolayı  81 ili kapsayan uzaktan eğitim programı uygulaması başlatılmıştır. 2016 yılından beri Türkiye’de ilk kez İŞKUR Özel İstihdam Bürosu olarak faaliyete devam eden Kariyer Adam , 81 ilde yaşayan  kişileri  uzaktan eğitim programına dahil ederek milli eğitim onaylı sertifika almalarını sağlıyor.

Bu uzaktan eğitim programı sayesinde birçok kişi MEB.onaylı sertifikasını alarak işe yerleştirilme şansı bulmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!