İSTANBUL CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

Alevi vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilecekleri ve mimarisinde Mezapotamya bölgesindeki Türk-İslam motiflerinden esinlenilen Cemevi’nin temeli düzenlenen tören ile atıldı. İbadethane, eğitim ve kongre alanlarından oluşacak merkezin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

İSTANBUL CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI
İSTANBUL CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI Admin
Bu içerik 1583 kez okundu.

İbadethane olmasının yanında sosyal, kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmet veren bir merkez olacak İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli gerçekleştirilen tören ile atıldı. Küçükçekmece Belediyesi ile İstanbul Cemevi Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneği'nin ortak çalışmalarıyla yaptırılan merkezin iki yılda tamamlanması planlanıyor. Merkez, engelli vatandaşların kullanımına uygun, engelsiz bir yapı olma niteliği de taşıyor.

 

“Gelin Canlar Bir Olalım, İşi Kolay Kılalım”

Törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, İstanbul Cemevi’nin Küçükçekmece’ye hayırlı olmasını temenni ederek, “Bugün burada olduğu gibi diliyorum ki açılışını da hep birlikte bu coşkuyla paylaşırız. Biz gücümüzü birliğimize ve diriliğimizi borçluyuz. Bu coğrafyada ayakta kalmamızı ise kardeşliğimize borçluyuz. İnşallah kardeşliğimizi, birliğimizi, diriliğimizi hiç kimse bozamayacak. Deniyor ya, gelin canlar bir olalım işi kolay kılalım, demek ki işin sırrı aslında budur. İşi kolay kılmak için önce bir olacağız sonrasında da zor bir işimizin olmayacağına ben yürekten inanıyorum.” dedi.

 

“İstanbul Cemevi Hayırlı Olsun”

Küçükçekmece’de görev yapıyor olmaktan gurur duyduğunu belirten Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, “Küçükçekmece’de bir ve beraber olmak adına bizlerin de bir katkımız varsa ne mutlu. İstanbul Cemevimizin Küçükçekmece’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

“Barış ve Huzur Değirmenine Su Taşımaya Çalışıyoruz”

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz"Küçükçekmece'ye hizmet ederken ilk düşüncem hep Küçükçekmecelileri birbirine sevdirmek oldu. Çünkü Küçükçekmece çok sesli ve çok renkli bir ilçe. Rabbim bu rengini ve sesini hiç bozmasın. Ben elimden geldiği kadar bu barış ve huzur değirmenine su taşımaya çalışıyorum. Bugün burada hep beraber bir tohum attık ama önemli olan bu tohuma can suyu dökmektir. Ülkemiz için, bayrağımız için, vatanımız için hangi mezhepten hangi dinden, hangi görüşten olursak olalım birbirimizi sevmek için ne yapıyoruz diye kendimize sormalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

Küçükçekmece Belediyesi olarak, tüm proje ve etkinliklerde birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirdiklerini kaydeden Karadeniz, “Halkımızın birbirine daha fazla kenetlenmesi için hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.'' diye konuştu.

 

“Gönül Birliği Sağlamak İçin Çalışıyoruz”

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan ise, "İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi yönetimi ve gönüllüleri olarak can ve başla çıktığımız bu yolda hizmet etmek, gönül birliğini sağlamak, inanca bağlılık için toprağa attığımız bu tohumun umut olması, gelecek yüzyıllara bırakılacak en büyük eser olması için çalışıyoruz.'' dedi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Alevi dedesi Suat Aykut’un dualarıyla devam eden törene; AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ve duaların ardından ise protokol üyeleri hep birlikte İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini attı.

 

CEMEVİNİN ÖZELLİKLERİ

Arsa alanı :2300 m2

Toplam inşaat alan : 5408 m²

İstanbul Cemevi, 2. Bodrum Kat, 1.Bodrum Kat, Zemin Kat, 1. Normal Kat ve 2. Normal Kat olmak üzere toplam 5 kattan oluşmaktadır.

2. Bodrum Kat

* Konferans Salonu : 365 Kişilik

* Cenaze Alanı 500 kişilik

* Fuaye : 70.00 m²

* Lokal : 60 Kişilik

1. Bodrum Kat

* Çok Amaçlı Salon : 125 m²

* Mutfak - Yemekhane : 365 Kişilik,

Zemin Kat

* Cem Salonu : 380 Kişilik

* Lokma Odası : 15.00 m²

1. Normal Kat

* Toplantı Odası : 25.00 m²

* Yönetici Odası : 20.00 m²

* Dede Odası : 35.00 m²

* Öğretmenler Odası : 22.00 m²

2. Normal Kat

* Kütüphane : 55.00 m²

* 3 Adet Derslik

* Bay-Bayan WC

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!