İTÜ Dünya Meteoroloji Günü’nü Kutluyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Dünya Meteoroloji Teşkilatı tarafından belirlenen “Bulutları Anlamak” ana temasının da işleneceği etkinlikler, 23 Mart 2017 Perşembe günü saat 09.00’da Ayazağa Yerleşkesinde bulunan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi TAV Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İTÜ Dünya Meteoroloji Günü’nü Kutluyor
İTÜ Dünya Meteoroloji Günü’nü Kutluyor Admin
Bu içerik 623 kez okundu.

 

 

Atmosfer bilimleri ve meteoroloji alanındaki Türkiye’nin ilk ve tek bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği, günlük veya uzun vadeli hava tahminleri ve iklim nedenli doğal afetlerle mücadele konuları üzerine yoğun çalışmalar yapıyor.Bölümde, hava analizi ve öngörüsü, iklim değişikliği, hava kirliliği, güneş ve rüzgâr enerjisi, hidroloji, hidrometeoroloji, tarımsal meteoroloji, atmosfer fiziği, risk analizi ve afetlerle mücadele konularında son teknolojileri kullanarak çalışacak mühendisler yetiştiriliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, yaptığı çalışmaları 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nü düzenlediği etkinliklerle kamuoyuyla paylaşıyor.

 

 

BALONLAR GÖKYÜZÜNE BIRAKILACAK

 

“Bulutları Anlamak” ana başlığı altında düzenlenen etkinliğin açılış konuşmalarını; İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, METAR Başkanı Semih Kahraman, Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse,İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin,DSİ Bölge Müdürü Sedat Özpınar, MGM Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, İTÜ UUBF Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya yapacak. Açılış konuşmalarının ardından İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği’nden Dr. Deniz Demirhan tarafından hazırlanan “Bulut” sergisinin açılışı yapılacak. Etkinlik, “Bulutları Anlamak” başlıklı seminerle devam edecek. Doç. Dr. Sevinç Asilhan Sırdaş’ın oturum başkanlığını üstleneceği ilk oturumda, NTV’den Meteoroloji Mühendisi Gökhan Abur, yönetmen Kemal Çiftçi,İstanbul Şehir Üniversitesi’nden ÖğretimGörevlisi Ömer Terzi ve Dr. Hakkı Baltacı söz alacak. Toplantının ilk bölümüne katılımcıların balonlarını gökyüzüne bırakmaları ile ara verilecek.

 

 

METEOROLOJİNİN ÖNEMİ VURGULANACAK

 

“Meteoroloji ve Sektörler” başlıklı 2. oturum saat 13.45’te başlayacak. THY’den Meteoroloji Mühendisi Yıldırım Mete, AKOM Müdür Yardımcısı Ahmet Köse, Doç. Dr. Gürcan Büyüksalih, Kırklareli Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Bakanoğluları,TV24’ten Eldebiran Ayan, Meteoroloji Mühendisi Elif Beyza Çatalbaş,Meteoroloji Mühendisi Selda Gündoğdu söz alacak. Oturum başkanlığını ise Doç. Dr. Hüseyin Toros üstlenecek. Etkinlik, ‘Öğrenciler Gözüyle Meteoroloji’ etkinliği ile bitecek.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, atmosferik olaylar üzerine çeşitli çalışmalar yürütüyor. Atmosferin seviye katmanlarını gösteren haritaların aynı anda yorumlanabildiği ve böylece öğrencilerin bilgi ve becerilerini kullanabildiği kapsamlı bir araştırma altyapısına sahip bölümde, Meteoroloji Gözlem Parkı ile meteoroloji aletleri ve gözlem usulleri, meteoroloji modelleme ve analiz, hava analizi ve öngörüsü laboratuvarlarında uygulamalar ve deneyimsel çalışmalar yapılıyor.

 

“meteoroloji mühendisi” unvanını alarak mezun olarak gençlerimiz; atmosfer bilimiyle ilgili kuruluşların yanı sıra, başta havacılık ve çevre olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlarda görev alabiliyor, medya kuruluşlarında ise “meteoroloji uzmanı” olarak çalışabiliyor. Mezunlarımız bunun yanında, pilotaj eğitimlerinde “pilot adayı” olarak kabul ediliyor. BET’e tam akredite bölümümüzde öğrenim gören öğrencilerimiz böylece, mesleklerini yurt dışında da rahatça yapabilecek bir donanım elde ediyor ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın dört bir yanında mühendislik veya akademik çalışmalarını sürdürebiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!