Tarım Ve Gübre

Tarım ürünlerinde iyi bir verim alınabilmesi için gübreleme önemlidir. Tarım ürünleri çeşidine göre gübrelenmelidir.

Tarım Ve Gübre
Tarım Ve Gübre seobaz
Bu içerik 291 kez okundu.

Tarım ürünlerinde iyi bir verim alınabilmesi için gübreleme önemlidir. Tarım ürünleri çeşidine göre gübrelenmelidir. Her bitkiye göre farklı gübre çeşitleri kullanılmalıdır. Organik tarım için geliştirilen organik tarım gübreleri de mevcuttur. Ülkemiz toprakları organik madde içeriği olarak zengin değildir. Tarımda gübre kullanılması bu bakımdan adeta zorunludur. Sistemik kükürt uygulaması son yıllarda önerilen gübreleme çeşitlerinden biridir. Azot ve potas bakımından zengin içerikli gübre küf oluşumunu da engelliyor. Sistemik gübre hakkında ufuktarim.com bilgi vermektedir.

 

            Türkiye sadece yurt içerisinde değil yurt dışında da gübre satışı yapmaktadır. Özellikle organik gübre çeşitleri bakımından çok kaliteli ürünler üretilmektedir. Gübre her ne kadar çok gerekli bir ilave olsa da belli bir dozda kullanılmalıdır. Bu organik gübreler için de geçerlidir. Fazla gübreleme bitkiye zarar vermektedir.

 

            Az gübreleme ise verimi düşürür. Ayrıca küf ve mantar oluşumunu da verimi oldukça etkilemektedir. Sistemik kükürt tüm bitkiye yayılarak her bölgede bitkiyi korur. Ayrıca yeni gübre ile yapraktan ve kökten ayrı ayrı uygulamaya gerek kalmamıştır. Gübre bitki öz suyu ile tüm bünyesine yayılmaktadır. Sistemik gübre uygulaması ile en az %30 verim artışı sağlanmaktadır.

 

            Her toprağın gübre gereksinimi cins ve miktar olarak farklıdır. Bunun için toprak analizi önerilmektedir. Saksı bitkilerinin de gübre ihtiyaçları vardır. Özellikle çiçek üreticileri görsel açıdan albenili bitkiler için çeşidine göre gübre kullanmalıdır. Bunun için üretilen bitki gelişim düzenleyicileri verimi arttırmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!