Çin-Suudi Arabistan İşbirliği Gelişmekte

Suudi Arabistan Kralı Salman, 17 Mart Cuma günü Çin Başkanı ile görüştü. Her iki ülke, bir gün önce, 65 milyar dolarlık bir yatırım işbirliği üzerinde anlaşma imzalamışlardı. Yapılmış olan çerçeve anlaşma enerji, yatırım, finans, kültür ve uzay gibi Suudi Arabistan’ın petrol dışı büyüme çabalarını yoğunlaştırdığı alanları 35 adet proje bağlamında kapsayarak ortak çabaları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çin-Suudi Arabistan İşbirliği Gelişmekte
Çin-Suudi Arabistan İşbirliği Gelişmekte Admin
Bu içerik 442 kez okundu.

 

Suudi Arabistan, Pekin’in şu sırada Orta Asya ve Orta Doğu’ya yönelik olarak yürütmekte olduğu “Bir Kuşak, Bir Yol” adlı yoğun girişim çerçevesinde önemli bir bölgesel aktör olarak görülüyor. Çerçeve anlaşmada yazılan tutar aslında çok yüksek olmakla birlikte deneyim, projeler başladıktan sonar öngörülen miktarların da daima aşıldığını göstermiştir.

Suudi Arabistan, geçen yıl Rusya tarafından geçilinceye değin, Çin’in 1 numaralı petrol tedarikçisi olmuştur. Öte yandan, bu ülkenin devlet petrol şirketi Aramco Çin devlet şirketi China Petroleum&Chemical Corporation’un bir partneri olup her ikisi, diğer bir dizi projenin yanısıra, Fujian’da bir rafine kuruluşu çerçevesinde  de işbirliği halindedir.  

Bütün bu dostluk görünümünün yanısıra Çin’in, Suudilerin hasmı durumundaki İran ile de dostluk ilişkileri sürdürdüğü biliniyor. Ayrıca Çin, Orta Doğu’da sürüp giden savaşta Suriye’nin bugünkü meşru yönetimi arkasında yer almakta; Suudi Arabistan’ın tersine Beşar Esad’ı tutmaktadır. Ne var ki Çin-Suudi Arabistan arasında gelişmekte olan işbirliği ortamı bunlardan etkilenmemektedir. Nitekim Çin gemileri, kısa süre önce de Cidde limanını ziyaret etmiş ve Aden Körfezi’nde manevralara katılmıştır.     

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!