UYAP Mahkeme Dava Sorgulama

Herhangi bir şekilde yolunuz mahkemelere düşmüşse oldukça zorlu bir süreç sizi bekliyor demektir. Sürekli olarak adliye kapılarında vakit geçirmenize yol açacak bu durumun üstesinden gelmek için teknolojiden faydalanabilirsiniz.

UYAP Mahkeme Dava Sorgulama
UYAP Mahkeme Dava Sorgulama ahmetsahin
Bu içerik 269 kez okundu.

Herhangi bir şekilde yolunuz mahkemelere düşmüşse oldukça zorlu bir süreç sizi bekliyor demektir. Sürekli olarak adliye kapılarında vakit geçirmenize yol açacak bu durumun üstesinden gelmek için teknolojiden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki UYAP sayesinde!

Ulusal Yargı Ağı’nın kısaltması olan UYAP, vatandaşların davacı veya davalı oldukları mahkemelerle ilgili tüm gelişmeleri takip edebilmelerini sağlayan ve e-Devlet ile bütünleşmiş bir sistemdir. Davanın ne durumda olduğunu sorgulayabileceğiniz bu sistem sayesinde duruşmaya çağrılıp çağrılmadığınızı öğrenebilmeniz de mümkündür.

Özellikle uzun süredir ses seda çıkmayan davaların akıbetini öğrenebileceğiniz UYAP, mahkemenin hangi aşamada olduğunu doğrudan görebilmenizi sağlar. Boşanma, velayet ve icra başta olmak üzere mahkemece görülen tüm davalar ayırt edilmeksizin bu sistemde yer alır. Duruşma tarihlerini de yine bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Eğer cep telefonunuzda e-Devlet kapısı uygulaması yüklüyse mahkeme sorgulaması yapmak 5 dakikanızı bile almayacaktır.

İşinizi bırakıp adliyeye gitmenize gerek yok!

Adliyelerde görev yapan hâkimler tarafından görülen davalarla ilgili tüm gelişmeler UYAP ağına yüklenir. Böylece adliyeye gitmenize hiç gerek kalmadan, internete bağlı herhangi bir bilgisayar ve cep telefonu aracılığıyla dava sorgulaması yapabilirsiniz. Davanın ne durumda olduğunu öğrenmenizle birlikte hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilir, adliyeye gitmek ve dosyanız hakkında bilgi almakla uğraşmamış olursunuz.

İnsanlar tarafından yeni yeni aşina olunan uyap dava sorgulama sistemi aktif olmadan önce tebligatlar yoluyla mahkemeler davalı ve davacıları bilgilendiriyordu. Ancak bu yolla gönderilen mektupların alıcılara ulaşması her zaman mümkün olmadığı gibi, olumsuz hava şartları söz konusu olduğunda dağıtıma hiç çıkarılmıyor veya yolda kaybolabiliyordu. Artık bu sorunlar da tarihe karıştı ve vatandaşlar e-Devlet kapısı sayesinde UYAP üzerinden mahkeme dosyalarıyla ilgili aradıkları tüm bilgiye ulaşmaya başladılar.

Kaynak: http://www.hizlisorgulama.com/uyap-vatandas-kurum-mahkeme-dava-evrak-sorgulama.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!