SEO ve SEO Uzmanlığı Nedir?

İnternet arama motorlarında sıkça karşımıza çıkan SEO kavramı, artık günlük internet kullanımının bir parçası haline geldi.

SEO ve SEO Uzmanlığı Nedir?
SEO ve SEO Uzmanlığı Nedir? oncel
Bu içerik 1486 kez okundu.

İnternet arama motorlarında sıkça karşımıza çıkan SEO kavramı, artık günlük internet kullanımının bir parçası haline geldi. İnternette yapılan aramalarda, pazarlanan ürünlerin, en üst sıralarda görüntülenmesini sağlayan SEO hizmeti, ancak işinin ehli bir SEO Uzmanı tarafından hazırlanan sayfalarda etkili kılınır.

SEO Nedir?

SEO sözcüğü, İngilizce kaynaklıdır. İngilizcede Search Engine Optimization sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ifade Türkçe anlamıyla "Arama motoru optimizasyonu" demektir. Bu ifadeden yola çıkılarak, internet aramalarında kullanıcıların genellikle en üst sıralarda görüntülenen siteleri ziyaret etmesiyle, SEO kavramı oluşmuştur.

Site sahiplerine büyük avantajlar sağlayan üst sıralarda listelenmek durumu, yapılacak tanıtım ve reklam çalışmaları ile sağlanmaktadır. Bu çalışmalar, sitenin popülaritesini arttırmakta ve arama motorlarının hatırı sayılır sitelerinden biri haline gelme imkânı yaratmaktadır.

Eğer doğru tanıtım ve reklam çalışmaları yapılırsa, direk olarak sitenin ziyaretçi sayısı artacak ve dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın, bunu fark etmesi uzun sürmeyecektir. Google popülaritesi yüksek siteleri, sitenin verdiği hizmet ile ilgili olarak yapılan aramalarda en üst sırada göstermektedir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı ve SEO Danışmanı olarak en açık tanımı ile internet sitelerinin, arama motorlarında üst sıralarda yer alması için gereken tanıtım ve reklam çalışmalarını, en doğru biçimde hazırlayan profesyonel uzmandır. SEO uzmanları, arama motorlarında yapılacak olan iyileştirme çalışmaları için ihtiyaç duyulan analizler, değerlendirme ve takip işlemleri için gereken bütün bilgilere sahip olan bir uzmandır.

SEO uzmanlarının yaptıkları çalışmalar arasında, üzerinde çalıştıkları sitelerin rakiplerini araştırmak ve onların hedef kitlelerinin kimler olduğunu, bu hedef kitlenin sağlanan ürün ve hizmeti alırken nelere dikkat ettikleri konusunda yaptıkları detaylı analizler de mevcuttur. Başarılı bir SEO uzmanı olabilmek için hosting ve domain hizmetlerine ait bilgilere iyi seviyede sahip olmak, bunun dışında Google Analytics hakkında bir hayli uzman olmak gerekmektedir.

Doğru Tanıtım ve Reklam Nasıl Yapılır? 

Bu çalışmalarda, hedef kitleyi belirlemek çok önemlidir Yani site aracılığıyla satılan ürün veya hizmet her ne ise, bu ürünün veya hizmetin hangi hedef kitleye hitap ettiğini bilmek, işe başlamanın ilk basamağıdır. Hedef kitle belirlendikten sonra bu hedef kitlenin, pazarlanan ürün veya hizmeti internet üzerinde hangi sözcükler ile aradıklarını bilmek gerekecektir. Bu konuda yine Google yardımcı olmaktadır. Arama çubuğuna yazılacak olan ürün veya hizmet adından sonra Google, bu konuda yapılmış olan aramaları arama çubuğu üzerinde gösterecektir.

Hedef kitleyi ve bu kitlenin ürünü ya da hizmeti, hangi sözcükler ile aradığını belirledikten sonra yapılacak olan reklam ve tanıtım çalışmalarında bu sözcükleri kullanmak, doğru bir davranış olacaktır. Böylelikle müşteriler, arama motoruna sizin sitenizin popülaritesini arttıracak sihirli sözcükleri yazacaklar ve arama motoru da onlara direk olarak sizin sitenizi gösterecektir. Ancak bu çalışmayı yapmak için bir uzmandan yardım almak şarttır.

Artık devir ''mobil seo devri'' Arama motorlarında aratılan ve kişilerin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi; günlük hayatın bir parçası haline gelmiş olan cep telefonlarına sığdırıldı. Mobil seo; kullanıcıları internet ortamına çekebilmek ve istenilen bilgilere daha kısa ve hızlı sürede ulaşılabilmesini sağlamak adına mobil cihazlar üzerinde yapılan içerik ve reklam değiştirme, iyileştirme çalışmalarının bütünüdür.

Arama motorlarında üst sıralara tırmanabilmek adına yapmanız gerekenlerden biri de mobil seo uygulamasıdır. Google; kullanıcıların mobil cihazlarını kullanarak aradıkları bilgiye hangi sürede ve nasıl ulaştıklarını, sitenin açılma hızını ve sunmuş olduğu kolaylıkları da baz almaktadır.

Kaynak: SEOCEO

SEO SEO Uzmanı SEO Danışmanı SEOCEO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!