Türkiye'de Karayolları

Türkiye’ de 1980 sonrası iki yıl ara ile devlet- il yolları, otoyol yapımları incelendiğinde karayollarının uzunlukları ile gelişmişlikleri arasında sıkı bir ilişki vardır.

Türkiye'de Karayolları
Türkiye'de Karayolları ahmetsahin
Bu içerik 376 kez okundu.

Türkiye’ de 1980 sonrası iki yıl ara ile devlet- il yolları, otoyol yapımları incelendiğinde karayollarının uzunlukları ile gelişmişlikleri arasında sıkı bir ilişki vardır. Gelişmiş ülkelerde ulaşım sistemleri uzunluk ve ağ bakımından gelişmiş hem de bu ülkeler, ulaşım sistemlerinin hızlı, ucuz, konforlu ve güvenli kılabilmek için; ulaşım politikalarının oluşturulması ve politikaların sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalara önem ve öncelik vermektedirler.

Ülkemizde 2010 yılı itibari ile otoyolların toplam uzunluğu 2.000 km, devlet yollarının toplam uzunluğu 31.000 km, il yollarının toplam uzunluğu 31.000 km’dir. Tüm karayollarının toplam uzunluğu 62000 km’dir . Ulaşım sistemlerini, sosyal, ekonomik, çevresel, politik ve güvenlik sorunlarının önemli bir parçası olarak değerlendirmekte, bu alanda kısa, orta ve uzun vadede yapılan yatırımların sağlayacağı toplumsal faydayı göz önünde bulundurmaktadır. Bu ülkeler ayrıca, tüm ulaşım türlerinde sürdürülebilir ulaşım politikalarını üretmek için sarf ettikleri yoğun çabalarını, karayolu ulaşımı ve güvenliği alanında da devam ettirmektedir.Bilgiler Tikobilet tarafından sağlanmıştır.

tikobilet.com ile yolculuk

Orta Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en kısa yol, binlerce yıldır bilinen ve kullanılan Türkiye üzerinden geçen tarihi İpek Yolu’dur. İran bu yola alternatif oluşturmak için, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmek amacıyla Orta Asya trafiğini güçleştirerek Türkiye’yi bu karlı ticaretten dışlamak istemektedir. İran, bu amaçla Orta Asya’ya hizmet sunan Türkiye karayolu araçlarına karşı caydırıcı ve maliyet yükseltici davranışlar içerisindedir. Bununla beraber asıl önemli faaliyeti Orta Asya ulaşımını kuzey-güney aksına çekmek istemektedir.

Barutça’nın da ifade ettiği gibi dünya ulaşım pazarında söz sahibi olabilmek için dünyada oluşan dengeleri iyi analiz etmek gerekir. Türkiye gibi tarihten bugüne köprü görevini yerine getirmiş bu avantajı iyi kullanıp politikalarını bu yönde güçlü tutup, çağın gereği olan ulaşım yatırımlarıyla bu gibi oluşumların önüne geçmelidir. Bugün ülkemizde toplam araç sayısı 13 milyonu, sürücü sayısı da 18 milyonu aşmıştır. 2006 yılında 1.000’in üzerinde, 2007 yılında da 8500 civarında yeni araç trafiğe çıkmış olup, buna göre 2006’da 3.000, 2007’de de 2. araç ortalama her gün karayolu trafiğine katılmıştır.

Bu rakama göre her yıl trafiğe yeni çıkan araçların sadece park etmeleri için bile asgari 5.000 km park alanına ihtiyaç vardır. Son yıllarda araç sayısının artmasına bağlı olarak, kaza sayısı ve yaralı sayısında da yıllara göre bir artış gözlenmektedir. Ancak ölü sayısında bu duruma paralel bir artış görülmemektedir. Yıllara göre düşüş görülmektedir . Hatay Ankara Otobüs Bileti alarak sevdiklerinize tikobilet.com ile ulaşabilirsiniz. Ülkemizde güvenli bir karayolu ulaşımı için öncelikle ulaştırma sistemlerinin birbirlerine karşı üstünlüklerinin birbirini tamamlayacak şekilde kullanılması kavramı ile oluşturulan “kombine taşımacılığın geliştirilmesi gerekmektedir. Ülke coğrafyasının koşullarına göre en ileri düzeyde ve birbirlerini tamamlayacak şekilde kullanılabilirliğinin sağlanarak, karayolu ulaşımı üzerindeki olumsuz yükün ve etkinin azaltılması gerekmektedir.

Bu süreçte, karayolu ulaşımında görev alan tüm kurumlar sorumluluk alanına giren görevlerini ve denetimlerini planlı, düzenli, sağlıklı ve etkin bir şekilde arttırarak sürdürmelidirler. Türkiye bu mevcut ulaştırma sistemlerinin dengeli ve çağın gereği olacak şekilde yatırımlarla jeopolitik konumun da etkisiyle geçmişte olduğu gibi yine etkinliğini artıracaktır. www.Tikobilet.com bir şehirden bir şehire gidebilirsiniz.

Tikobilet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!