Çin ve ABD Sayesinde Dünya Ekonomisi Çok Daha Sağlıklı

South China Morning Post'un haberine göre Birçok kilit önlemle, dünya ekonomisi bir yıl önce olduğundan daha iyi durumda. Bunun iki nedeni vardır: Çin ve Amerika Birleşik Devletleri.

Çin ve ABD Sayesinde Dünya Ekonomisi Çok Daha Sağlıklı
Çin ve ABD Sayesinde Dünya Ekonomisi Çok Daha Sağlıklı Admin
Bu içerik 334 kez okundu.ABD ekonomisinin sürdürülebilir bir büyüme evresine girdiği yönünde güçlü bir göstergeler var. Amerikan Merkez Bankası (FED), parasal sıkılaştırma yönünde hareket ettikçe Amerikan doları güçleniyor. Ancak, kısa vadeli faiz oranlarının yükselmesi durumunda bile, uzun vadeli borçlanma faizleri hala tarihsel standartlarında bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump, ekonomik bir karmaşa miras aldığına dair iddialarının aksine, selefi Barack Obama'nın ekonomi konusunda yaptıklarının faydalarını görüyor. Trump'ın ülkesinin aşınmakta olan altyapısını yeniden inşa etmek ve vergileri düşürmek için önerdiği 1 trilyon ABD doları tutarındaki teşvik planı ise piyasayı heyecanlandırdı.

Çin ekonomisindeki gelişmeler dünya ekonomisinin kriz sonrası dönemde toparlanması için iyimserlik aşılıyor. Çin'in üretici fiyatları enflasyonu, son 12 ay içinde dünya ekonomisinin bir deflasyon korkusundan kurtulmasına yardım eden bir artış kaydetti. Çin’deki talebe bağımlı olan demir cevheri gibi sanayi metallerinin fiyatları iki yılda en yüksek seviyesine ulaştı. Geleneksel olarak küresel ekonomik faaliyetlerin iyi bir göstergesi olan yük taşımacılığı yükseliş eğilimindedir. Kuru yük navlun (taşıma) bedellerini gösteren “Baltık Kuru Yük Endeksi” son zamanlarda 900 puanı aştı. Endeks geçen yılın Şubat ayında 290 ile en düşük seviyesinde bulunuyordu. 

Birçok kilit tedbir sayesinde dünya ekonomisi gerçekten daha iyi görünüyor.  Yunanistan dışında, neredeyse bütün büyük ekonomiler için Satın Alma Yöneticileri Endekslerine (PMI) ilişkin en son rakamlar olumludur. Dünya imalat faaliyetleri, küresel mali krizin etkisinden kurtulmuş gözüküyor. Bu, dünya ekonomisinin hasta adamı olan Avrupa Birliği için bile geçerlidir.

Dünya ekonomisinin daha hızlı büyümesi için serbest ticaretin sürmesi küresel ticaret hacminin artması son derece önemli. Bu nedenle dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD’nin küresel ticaretin gelişmesi konusunda katkı yapması diğer tüm ülkelerin faydalanacağı küresel sürdürülebilir büyüme için son derece gereklidir.   Çin Uluslararası Radyosu 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!