Elektrik Faturası İşlemleri

Elektrik hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz, olmazsa olmazlarımızdan. Her alanda ihtiyaç duyup kullandığımız elektrik enerjisine aldığımız hizmetten dolayı bir tutar ödemek zorundayız.

Elektrik Faturası İşlemleri
Elektrik Faturası İşlemleri Admin
Bu içerik 338 kez okundu.

Yapacağımız işlemde elektrik faturası ödeme olacaktır. Elektrik faturasını her ay düzenli bir şekilde ödemek gerekmekte. Ödenmediği takdirde elektrik sayacı mühürlenir, mühürlenmiş olan sayacın açılması için de belli bir ücret ödenir.

Elektrik Faturası Sorgulama

Elektrik, doğalgaz veya başka bir fatura, ödeme yapabilmek için mutlaka borç sorgulaması yapılmalıdır. Fatura borcu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bunları sayacak olursak:

  • Hizmet alınan görevli memurlarının elektrik sayacını okuyup bir fatura bırakmasını beklemek.
  • İnternet üzerinden fatura sorgulama sayfalarına girerek gerekli alanları doldurup sorgulamak.
  • Ödeme yapılacak kurumu gidildiğinde oradan sorgulatmak. Faturaları sorgulama ve ödeme işlemleri aynı yapılabilir, çoğu kişi de bu yöntemi tercih edebilir.

Elektrik Faturası Ödeme İşlemi

Elektrik faturasının sorgulamanın birçok yolu olduğu gibi, elektrik faturası ödeme yolları da birden fazladır. Yukarıda da belirtildiği gibi sorgulama ve ödeme işlemi aynı anda yapılabilir. Madde madde ödeme işlemini anlatmak gerekirse;

  1. Hizmet alınan birimin göndermiş olduğu memurların elektrik sayacını okuyup bırakılan fatura ile hizmet alınan birime giderek ödeme yapılır. Fatura elde yoksa, hizmet alınan birim T.C. kimlik numarası veya abone numarası ile sorgular ve ödeme işlemini de yapar.
  2. İnternet üzerinden hizmet alınan kurumun resmi sayfasına girilir, kimlik bilgileri veya abone bilgileri ilgili sayfadan girilir ve kredi kartı ile ödeme yapılabilir.
  3. Hizmet alınan birimin anlaşmalı olduğu bankaların internet bankacılığı hizmetini kullanılarak bir kere fatura bilgileri girilerek ödeme yapıldıktan sonra, kolay işlem olarak kayıt edilir. Her ay internet bankacılığı sayfasına girilir, kolay işlemler kısmından elektrik faturası seçilip sorgulama ve ödeme işlemi yapılır. Hesapta yeterli bakiye mutlaka olmalıdır.
  4. kolay işlemden yapılamıyorsa, yine internet bankacılığı üzerinden ödemeler kısmından fatura ödemleri denilerek, hangi fatura ödemesi yapılacağı seçilir. Gerekli alanların eksiksiz ve tam olarak doldurulmasıyla, sorgulama ve ardından ödeme işlemi yapılır.
  5. bunların hiçbiri ile uğraşmak istenmiyorsa, otomatik ödeme talimatı verilir. Nakit sıkıntısı yaşanıyorsa kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilir. Ya da bankalardaki vadesiz hesaplardan otomatik ödeme talimatı verilir. Bu konularda hizmet alınan bankalardan yardım alınmalıdır.
  6. bir başka yöntemde banka ATM’lerine giderek, ATM’lerden de ödem işlemlerinin yapmaktır. 

Kaynak: http://www.faturaodemeservisi.com/

elektrik faturası ödeme fatura ödeme faturaodemeservisi.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!