Tapu Harcı' nı Kim Öder

Ev almak için gerekli birikimini yapmak için çalışan kişiler ve b birikimin bir kısmını yapan ancak geri kalan tutarı kredi çekerek öderim diye düşünen binlerce insan vardır.

Tapu Harcı' nı Kim Öder
Tapu Harcı' nı Kim Öder seobaz
Bu içerik 302 kez okundu.

Ev almak için gerekli birikimini yapmak için çalışan kişiler ve b birikimin bir kısmını yapan ancak geri kalan tutarı kredi çekerek öderim diye düşünen binlerce insan vardır. Tabi ki insanların hayalinde bir ev konsepti yer almaktadır. Tek katlı bahçeli müstakil bir ev ya da lüks bir sitede ferah bir daire hayali olan binlerce insan var. Ancak hem hayalinizdeki özelliklere sahip olan hem de birikimlerinizi aşmayan yani bütçenizi zorlamayan bir ev bulmak günümüzde gerçekten zor bir hal almaya başladı. Biz düşünelim ki siz istediğiniz özelliklerdeki bir evi buldunuz ve almak konusunda kesin bir karara vardınız. Ancak ev almak sanıldığı kadar kısa ve kolay bir süreç değildir.

Emlaktahaber.com sitesinden edindiğimiz bilgilere göre konuya açıklık getireceğiz. Fiyat konusunda uzlaşma sağlandıktan sonra alıcı ve satıcı tapu devir işlemini gerçekleştirir. Ancak b tapu devir işlemi için tapu müdürlükleri alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere bir takım evrak istemektedir. Bu evraklarında temin edilmesinin ardından tapu müdürlüklerine gidilerek tapu devir işlemini başlatmanızda bir mani yoktur. Söz konusu olan tapu devir işlemlerinin başlatılmasının ardından işlemlerin tamamlanabilmesi için tapu müdürlükleri tarafından sizden tapu harcı yatırmanız talep edilecektir.

Söz konusu olan tapu harçlar, bir mülkün alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu devrine konu olan mülkiyetin tapu üzerindeki satış bedeli üzerinden belirli bir oranda talep edilmektedir. Söz konusu olan tapu harcı mülkün satış bedeli üzerinden binde 20 oranında talep edilmektedir. Tapu harcını kim öder? Bu bahsetmiş olduğumuz tapu harcı yasalara göre alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı olarak ödenmektedir ancak ülkemizde bazen tüm tapu harcını alıcının ödediği durumlar olmaktadır.

  • Bir evin alım satım işlemleri, söz konusu konutun bağlı bulunduğu tapu dairesinde yapılmaktadır.
  • Tapu devir işlemlerinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan belgelerin eksiksiz temin edilmesi gerekmektedir.
  • Tapu devir işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için tapu harcının ödenmesi gerekmektedir.
  • Söz konusu tapu harcı, evin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanır ve ödenir.
  • Tapu Harcını alıcı ve satıcı eşit oranda ödemek durumundadır.

 

Kaynak: Emlak Haberleri -https://emlaktahaber.com/Tapu-Harcini-Kim-Oder/4736

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!