2017 Formasyon Ücretleri Ne Kadar?

Formasyon almayı dört gözle bekleyen fen fakültesi mezunları bu yıl formasyon almak için ne kadar ödemeleri gerektiğini merak etmekteler. Öncelikle formasyonun ne olduğundan başlayalım.

2017 Formasyon Ücretleri Ne Kadar?
2017 Formasyon Ücretleri Ne Kadar? Admin
Bu içerik 2328 kez okundu.

 

 

Formasyon almayı dört gözle bekleyen fen fakültesi mezunları bu yıl formasyon almak için ne kadar ödemeleri gerektiğini merak etmekteler. Öncelikle formasyonun ne olduğundan başlayalım.

 

 FORMASYON NEDİR?

 

 Formasyon fen fakültelerinde üniversite eğitimini tamamlayıp öğretmen olmak isteyenlere verilen bir eğitim sertifikasıdır. Fen fakültesi mezunlarının üniversite bittikten sonra aynı bölümdeki öğretmenlik mezunları ile aynı eğitimi almalarından kaynaklı verilmektedir formasyon. Örneğin Eğitim fakültesinde coğrafya öğretmenliği okuyan biri ile fen fakültesinde coğrafya bölümünü okuyan biri dersler bakımından aynı şeyleri görmekteler. Hatta fen fakültelerinden çok daha derine inilmektedir. Hal böyle olunca da bu kişilerin de öğretmenlik yapmalarının yolu açılmak istenmiştir. Formasyon almak için birkaç aylık bir eğitim almak ve daha sonra formasyon belgesini almak yeterlidir. Bu belgenin anlamı sizin de artık öğretmenlik kriterlerine sahip olduğunuzdur. Bu belge ile KPSS ye girerek alan bilgisi sorularını çözebilir ve öğretmen olarak atanabilirsiniz.

 

 FORMASYON NERELERDEN ALINABİLİR?

 

 Formasyon almak için illa kendi üniversitenize başvuru yapmanız gerekmez. Formasyon veren herhangi bir üniversiteden formasyon alabilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz özel üniversitelerden de formasyon alabilirsiniz. Devlet üniversitesinde fen fakültesini bitirdikten sonra insanların aklında acaba formasyonu da buradan almam şart mı sorusu belirir. Kesinlikle formasyonu formasyon ilanları veren herhangi bir üniversiteden alabilirsiniz. Genelde üniversiteler yılın belirli dönemlerini formasyon vermeye ayırır.

 

 Bu dönemler tatiller veya bayramlar olarak belirlenir. Bu sayede hem dersler aksamamakta hem de formasyonlar rahatlıkla verilebilmektedir. Bazı üniversiteler kendi internet sitelerinden formasyon ilanları verseler de bazı üniversitelerin formasyonlarından haberdar olabilmek için bizzat üniversite ile görüşmek şarttır. Bu nedenle siz işinizi garantiye alarak çevrenizdeki üniversitelerden başlayarak her üniversiteyi formasyon konusunda aramalısınız.

 

 2017 FORMASYON ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

 

 Formasyon almayı düşünenler ne kadar ücret ödeyeceklerini merak ediyor. Özellikle her yıl yapılan zamlar ile formasyon ücretleri daha da pahalı hale gelmektedir. Her üniversite formasyon ücretini kendisi belirler. Bu nedenle formasyon ücretlerinde farklılıklar görülebilir. Şu an devlet üniversitelerinde formasyon ücretleri 1500-2000 lira arası değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde özel üniversitelerde ise 5000-1000 lira arasında değişkenlikler göstermektedir.

 

 Formasyon alırken devlet veya özel üniversite fark ediyor mu sorusu da sıklıkla karşılaştığımız bir soru. Özellikle belirtmek isteriz ki formasyonu nereden aldığınızın hiçbir önemi yoktur. Yeter ki formasyon aldığınıza dair elinizde bir belge bulunsun. Bu belge ile ÖSYM'nin yapacağı tüm sınavlara katılabilirsiniz ve daha sonra sınavı kazanırsanız öğretmen olarak da atanmanız mümkündür.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!