Türkiye, SEA-ME-WE 5 ile kıtalar arası telekomünikasyon merkezi olacak

17 ülkeyi denizaltı fiber kablo sistemi ile birbirine bağlayan SEA-ME-WE 5’in lansmanı İstanbul’da gerçekleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın katıldığı etkinliğe, Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Türk Telekom International Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Toros ev sahipliği yaptı. Türkiye’yi bölgesinde dijital veri üssü olarak konumlandıran projenin lansman seremonisine; projeye dahil olan 18 ülkeden 19 operatörün üst düzey yöneticileri de katıldı.

Türkiye, SEA-ME-WE 5 ile kıtalar arası telekomünikasyon merkezi olacak
Türkiye, SEA-ME-WE 5 ile kıtalar arası telekomünikasyon merkezi olacak Admin
Bu içerik 326 kez okundu.

SEA-ME-WE 5 projesinin küresel teknoloji pazarı ve Türkiye için önemini vurgulayan Bakan Arslan, konuşmasında “Ülkeler ve kıtalar arası internet otobanlarına olan ihtiyaç, gün geçtikçe artıyor. Hem devlet hem de özel sektör olarak yeni yatırımlarımız ve iş birliklerimizle Türkiye’yi bir telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz. Türk Telekom, Türkiye’nin kıtalararası bir telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çok önemli bir adım daha attı” dedi.

 

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany ise; Türkiye’yi bölgede ‘dijital üs’ haline getirme hedefiyle yatırımlarını sürdürdüklerini söyleyerek, iştirak şirketlerinden Türk Telekom International ile SEA-ME-WE 5’de yer alan tek Türk şirketi olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

 

Türk Telekom International’ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı denizaltı kablo sistemi SEA-ME-WE 5 projesinin başarıyla tamamlanmasının ardından düzenlenen lansman kutlama etkinliği, Türk Telekom ve iştirak şirketi Türk Telekom International’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

SEA-ME-WE 5 projesinin tamamlanarak resmen faaliyete başlaması vesilesiyle düzenlenen törene; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile kamu kurumlarının ve telekomünikasyon endüstrisinin üst düzey temsilcileri katıldı.

 

Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Toros’un ev sahipliği yaptığı bu özel geceye konsorsiyuma dahil olan 18 ülkeden toplam 19 üye operatörün üst düzey yöneticileri ve proje hattı üzerinde yer alan ülkelerin temsilcileri katıldı. Avrupa ve Asya kıtalarını bir araya getirerek Batı Avrupa, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’yı birbirine bağlayan proje, dünyada bu alanda gerçekleştirilmiş en kapsamlı deniz altı fiber sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Ülkeler ve kıtalar arası internet otobanlarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Hem devlet hem de özel sektör olarak yeni yatırımlarımız ve işbirliklerimizle Türkiye’yi bir telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz. Bu noktada telekomünikasyon teknolojileri ve fiber alanındaki yatırımlarıyla sektörüne öncülük eden ve Türkiye’nin dijital devrimini gerçekleştirme vizyonu ile hareket eden Türk Telekom, SEA-ME-WE 5 ile Türkiye’nin kıtalararası bir telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çok önemli bir adım daha attı. Hızla artan veri ihtiyacımıza 24Tbps başlangıç kapasitesi ile en yüksek seviyeden karşılayabilecek altyapı inşa edilmiş oldu. Bu proje kapsamında kurulan Marmaris istasyonuyla Türkiye, önemli bir ağın tamamlayıcısı ve bu ağla entegre bir ülke oldu. İhtiyacı en yüksek seviyede karşılayabilecek bir altyapı inşa ettik. Bu sistemle elde edilen 1,5 terabitlik ek kapasite ile ülkemizin yurt dışı kapasitesi yüzde 25’lik bir artışla, 7,5 Tb’e yükseldi.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!