SEVGİLİNİZE HEDİYE SEÇERKEN AMWAY’E KULAK VERİN

Sevgililer Günü’nde kadınlar için Artistry Flora Chic Eau de Parfum, erkekler için Opportune parfümleriyle öne çıkan Amway, 2015 yılında yenilediği tüm parfüm kategorisiyle koku dünyasına imzasını atıyor. Farklı notalar içeren parfümleriyle hem kadınların, hem de erkeklerin tercihi olan dünyanın lider doğrudan satış şirketi Amway, Koku Uzmanı ve Sosyolog Bihter Türkan Ergül ile sevgiliye parfüm seçiminin en ince noktalarını paylaştı. Ergül parfümü ten rengine göre değil ten salgısına göre belirlemek gerektiğinin altını çizerek ten salgısını da yoğun tüketilen besinlerin belirlediğini söylüyor.

SEVGİLİNİZE HEDİYE SEÇERKEN AMWAY’E KULAK VERİN
SEVGİLİNİZE HEDİYE SEÇERKEN AMWAY’E KULAK VERİN Admin
Bu içerik 341 kez okundu.

Sevgililer Günü’nde kadınlar için Artistry Flora Chic Eau de Parfum, erkekler için Opportune parfümleriyle öne çıkan Amway, 2015 yılında yenilediği tüm parfüm kategorisiyle koku dünyasına imzasını atıyor. Farklı notalar içeren parfümleriyle hem kadınların, hem de erkeklerin tercihi olan dünyanın lider doğrudan satış şirketi Amway, Koku Uzmanı ve Sosyolog Bihter Türkan Ergül ile sevgiliye parfüm seçiminin en ince noktalarını paylaştı. Ergül parfümü ten rengine göre değil ten salgısına göre belirlemek gerektiğinin altını çizerek ten salgısını da yoğun tüketilen besinlerin belirlediğini söylüyor.

 

Parfümlerin kişiliği, duyguları ve karakteri yansıtan özelliğe sahip olduğu bir gerçek. Hatta doğru parfüm kullanımı kişiyi psikolojik olarak da olumlu etkiliyor. Parfüm özgüveni arttırdığı gibi kişinin karakteristik özelliklerini destekliyor, moralinin yükselmesini sağlıyor. Ayrıca iş yerinde performansı da arttırıyor. Özellikle karşı cinse özel bir parfüm seçiyorsanız çok daha detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor.

Sevgililer Günü yaklaşırken hayatınızdaki insana unutamayacağı bir hediye seçmek gerçekten zor bir konu. Amway, Koku Uzmanı ve Sosyolog Bihter Türkan Ergül ile birlikte Sevgililer Günü’nün en çok tercih edilen hediyelerinden parfüm seçimi konusunda püf noktaları sizler için derledi.

En büyük yanlış, ten rengine göre parfüm seçmek

Koku uzmanı Bihter Türkan Ergül, ten rengine göre parfüm seçmenin en sık yapılan yanlış olduğuna dikkat çekerek asıl belirleyicinin ten salgısı olduğunu, ten salgısını belirleyenin de tüketilen besinler olduğunu vurguluyor. Yani yoğun tükettiğimiz ürünlere göre parfüm seçimi yapmak gerekiyor. Parfüm seçerken dikkate alınacak en önemli nokta; hediye alınacak kişinin nikotin, baharat, çay-kahve gıda tüketim sıklığına bakmak…

Kadınlar her zaman parfüm sever, yeter ki doğru seçilmiş olsun

Nikotin, baharat, çay ve kahveyi çok tüketen 20-30 yaş grubundaki kadınlar için baharatlı, amberli, tatlı karışımı kokular tercih edilmesi önerilir. Paçuli, amber, oud, mum çiçeği, beyaz misk, karamel, vanilya, yasemin gibi notaları içeren parfümler bu kadınlarda etkileyici olur. Bu grup için misk ve amber içeren Amway’in ANCESTRY in PARIS ve ANTICIPATE INTENSE ideal ürünlerdir.

Aynı tüketim davranışını gösteren 30-40 yaş aralığındaki kadınlar için iddialı kokular tercih edilebilir. Gizemli ve eşsiz bir tarz isteniyorsa gül, ylang ylang, tonka fasülyesi, karamel içeren notalar uygun olacak. Bu grubunun favorisi Amway’in yeni Artistry Flora Chic parfümü

 

Nikotin kullanmayan, asitli içecek, çay ve kahve tüketimi az olup bol su tüketen kadınlar için baharatlı ve oryantal kokular düşünülmemeli. Bu tüketim eğilimindeki 20-30 yaş arasındaki kadınlar için önerimiz tatlı çiçeksi, fresh çiçeksi, pudralı ve hareketli kokular olacaktır. Bu şekilde beslenen kişilerde ten salgısı duru olacağı için yoğun kokuları kaldıramayabilir. Bu grup için önerilen parfümler Amway’in WISTFUL Aroma Mist ve WISTFUL‘tur. Manolya, Nilüfer, portakal çiçeği, pembe biber, erik çiçeği, sakura , frenk üzümü içeren notalar da tercih edilebilir.

 

Aynı özelliklerde 30-40 yaş arası kadınlar için bambu yaprakları, incir yaprağı, inci çiçeği ve pudralı soft duru kokular aranmalı. Önerilen ürünler Amway‘in WISTFUL No1 ve ANTICIPATE Eau de Parfum’leri

 

 

 

 

Erkeğe parfüm seçimi ayrı bir meziyet ister

 

20 ila 30 yaş grubunda olup nikotin, baharat ve çay kahveyi çok tüketiliyorsa, uyku düzeni iyi ve tatlı yiyecekleri fazla tüketmiyorsa odunsu, baharatlı kokular uygun olacaktır. Sedir, amber, oud, sandal, maun gibi notaları içeren parfümler tercih edilebilir. Önerim ise sedir ve amber içeren Amway, OPPORTUNE PREMIUM Eau de Toilette’dir.

Aynı özelliklerde 30 ila 40 yaş grubundaki erkeklerde ise çekici iz bırakan kokular tercih edilebilir. İçeriğinde ıslak ağaç notaları, tefarik, pembe greyfurt, beyaz çay bulunan kokular önerilebilir. Amway, OPPORTUNE SPORT Eau de Toilette gibi…

Nikotin kullanmayan, bol su tüketen, çay ve kahveden uzak, spor yapan erkeklere 20 ila 30 yaş grubunda ise narinciye ferahlatıcı okyanus tarzı kokuları iyi gidecektir. Okyanus yosunu, portakal, kakule, frenk üzümü, mandalina içeren notalar tercih edilebiilr. Bu kategoriye önerilen parfüm Amway, OPPORTUNE No1, Eau de Toilette

30 ila 40 yaş grubunda ise nikotin kullanmıyor bol su tüketimi varsa, asitli içecekler- çay ve kahve tüketimi az, uyku düzeni iyi değilse ise incir yaprağı, mango, amber, misk, bambu yaprakları, melez lavanta içeriklerini öneririm.

Peki ne zaman, nasıl parfüm kullanmalı?

 

İş yerinde kullanmak için en uygun olan hafif çiçek, meyve ve sabunsu kokulardır. Baharatlı ve iddialı kokular çalışma arkadaşlarınız rahatsız edebilir. Ayrıca baş ağrısı gibi durumları tetikleyebilir. Amway’in Anticape Eau de Parfum’u ofis ortamları için idealdir. Önemli toplantılarda parfümü avucunuza sıkılması önerilir. Avuca sıkılan parfüm tokalaşmanız sırasında karşı tarafa geçer ve bu koku sizin söylediklerinizi hatırlatır.

Spor sırasında taze, canlandırıcı kokular kullananların kendilerini daha zinde ve enerjik hissetmesini sağlar. Yapılan bir araştırmada okyanus yosunu, yeşil limon, portakal, narenciye, incir yaprağı kokusunun; temizliği ve ferahlığı simgelediği ortaya çıkmıştır. Bunun diğer bir nedeni de, vanilya ve lavanta gibi kokulara kıyasla, ten üzerinden daha hızlı bir şekilde uçan limon kokusunun, tende bir serinlik hissi yaratmasıdır. İncir yaprağının kokusunun daha hızlı buharlaşmasının nedeniyse moleküler yoğunluk açısından diğer kokulardan daha hafif olmasıdır. Özellikle günlük kullanımda ve yaz aylarında bu kokuları tercih etmek çok daha doğru olur

Gece için parfüm seçerken en ağır kokuları bile tercih etmek mümkün. Sebebine gelince sabah saatlerinde çok daha hassas olan burun akşama doğru yorulur ve aldığı hafif kokuları çok net hissedemez. Gece için baharatlı ve odunumsu, oryantal kokulardan tercih edilebilir. Örnek olarak Oud, gül grubu, sandal, paçuli, sedir, kara biber, mum çiçeği, frezya, dark amber notlarını barındıran parfümler tercih edilebilir

 

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

 • Parfüm denemek için en uygun zaman öğlen 13.00 ila 15:00 arasıdır. Çünkü bu saatlerde koku alma duyusu güçlü çalışır.
 • Kış mevsiminde burnumuz tıkalı değilse yaz mevsimine göre daha güçlü koku alırız.
 • Parfümü sıktıktan sonra en az bir saat teninizde olgunlaşması için beklemeniz gerek. Bu zaman sırasında parfümdeki alkol uçacak ve parfüm teninizdeki koku molekülleri etkileşime girerek gerçek kokusunu verecektir.
 • Ten onaylamadığı kokuyu çok çabuk uçurur. Bundan dolayı başkasına beğenerek aldığımız bir marka parfüm onda durduğu gibi bizde durmaz. Burun zevkine dikkat ettiğimiz kadar tendeki duruşuna da önem vermeliyiz.
 • Karttan ya da koku çubuğundan parfüm tercih etmeyin. Burnunuz beğenebilir ama ten onaylamadığında koku tende farklılık gösterebilir ve beğenerek aldığınız bir koku ilerleyen saatlerde hoşunuza gitmeyebilir.
 • Parfüm denemeye gitmeden önce yediklerinize biraz dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Dökme değil spreyli şişeleri tercih edin.
 • Işık parfümün hem kokusunu hem de rengini bozan bir etken. Bu nedenle parfümü kutusunda ya da kutusu yoksa karanlık bir yerde saklamak en iyisi.
 • Sıcak ve nemli ortamlarıyla banyolar parfümleri saklamak için pek de uygun mekanlar değiller. Buradaki sıcaklık ve nem parfümlerin kısa zamanda bozulmalarına neden olabilir. Yatak odaları parfüm saklamak için çok daha uygun.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!