7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ön jüri seçimleri sonuçlandı

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasına, 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı, toplam 920 eserle katıldı. Ön jüri, söz konusu eserlerin ilk değerlendirmelerini yapıp finale kalan 50 eseri belirledi.

7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ön jüri seçimleri sonuçlandı
7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ön jüri seçimleri sonuçlandı Admin
Bu içerik 265 kez okundu.

63 ÜLKEDEN 475 KARİKATÜRİST GELECEĞİN TURİZMİNİ ÇİZDİ

 

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasına, 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı, toplam 920 eserle katıldı. Ön jüri, söz konusu eserlerin ilk değerlendirmelerini yapıp finale kalan 50 eseri belirledi.

 

 

2017.02.06, Pazartesi – Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için, 2009’dan beri düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasına; bu yıl 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı, toplam 920 eserle katıldı. Yarışmaya en fazla eser gönderen ülkeler arasında İran 124 eserle yine ilk sırada yer alırken, onu 88 eserle Sırbistan, 47 Eserle Brezilya, 39 Eserle Rusya Federasyonu, 26 eserle Hindistan, 24 eserle Mısır, 23 eserle Romanya, 20 eserle İtalya, 18 eserle Bulgaristan ve 17 eserle Endonezya oldu.

 

Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TUYED) ile Anatolia-Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvuruların sona erdiğini açıklayan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Komite Başkanı Prof. Dr. Nazmi Kozak, yarışmanın bu yılki temasının “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olduğunu hatırlatarak şu bilgileri verdi:

“Uluslararası Karikatürcü Birlikleri Federasyonu (FECO) tarafından tescilli yarışmamıza, karikatüristlerin ilgisi yine yüksekti. Bu yıl yarışmamızda yetişkinler ve gençler olmak üzere iki ayrı kategoride eseri değerlendirmeye aldık. Yetişkinler kategorisine yarışmaya 341 sanatçı 737 eserle, gençler kategorisinde ise 134 sanatçı 183 eserle olmak üzere toplam 920 eser geldi. Ön jüri, söz konusu eserlerin ilk değerlendirmelerini yapıp finale kalan 50 eseri belirledi. Seçici Kurulun yarışmada ödüle layık göreceği 10 kişiyi ise önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda ve Ever Grubun sahip olduğu Four Points by Sheraton Dudullu / İstanbul’un ev sahipliğinde yapılan yarışmayla ilgili olarak Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, sanata ve sanatçıya desteklerinin devam edeceğini vurguladıktan sonra şunları söyledi: “Her kurumun, sosyal duyarlılığı olması ve sanatın en az bir dalını desteklemesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Er Yatırım olarak, turizm gibi insanları dinlendirirken keyiflendiren bir alanı desteklemekten ve Turizm karikatürlerini kendimizle özdeşleştirmeye çalışmaktan son derece mutluyuz. Karikatüristler hayata bir kalem ve bir kağıtla farklılık, eğlence veya hüzün katarlar. Karikatürlerle yaşamın pek çok alanındaki duygu ve düşünceleri yansıtırlar. Turizm de bu alanlardan biri. Turizm karikatürleri, ülkelerin değerlerini, sektörün sorunlarını, tatilcilerin neşeli anılarını çizgilerle aktarıyor. Bu yıl ki yarışmanın temasına uygun olarak, karikatüristler ‘Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmini” çizdiler. Bir sanatçı sezgisi ve yaratıcılığı ile yapılan her karikatür, turizm sektörünün vizyonuna katkı sağlayacağına inanmakla birlikte içinde bulunduğumuz bu keyifsiz sürece de biraz olsun neşe kattıklarını düşünüyorum ” diye konuştu.

Geçen yıla göre katılımda ciddi bir artışın olduğu yarışma için jürinin yaptığı ilk değerlendirmesi sonucunda 50 eser finale kaldı. Yarışmada değerlendirmeye girecekler bundan sonra yapılacak iki değerlendirme aşamasından sonra belli olacak. Dereceye giren karikatüristlere ödülleri Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak bir törenle verilecek.

 

 

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için 2009’dan beri düzenleniyor.

Yarışma, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED)-Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Er Yatırım ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Yarışmanın kalitesi FECO (Federation of Cartonists Associations-Uluslararası Karikatürcü Birlikleri Federasyonu) tarafından tescillendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!