KEMER SIKMAK: TEHLİKELİ BİR FİKRİN TARİHİ

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) siyaset ve ekonomi kategorisinde Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi adlı kitabı yayımladı. Brown Üniversitesi’nde uluslararası siyasal ekonomi profesörü olan Mark Blyth’ın derlediği kitap Duygu Argın tarafından Türkçeye kazandırıldı.

KEMER SIKMAK: TEHLİKELİ BİR FİKRİN TARİHİ
KEMER SIKMAK: TEHLİKELİ BİR FİKRİN TARİHİ Admin
Bu içerik 446 kez okundu.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından siyaset ve ekonomi kategorisinde yayımlanan, Brown Üniversitesi’nde uluslararası siyasal ekonomi profesörü olan Mark Blyth tarafından yazılan Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi kitabı raflardaki yerini aldı.

 

Kemer sıkma görüşünü hem hassas bir ekonomi politikası hem de iktisat fikirleri açısından ele alan Mark Blyth, kendi içinde patlayan ABD finans sektörü krizinin avro bölgesine ve ötesine yayılarak, nasıl bir kamu krizine dönüştüğünü ve sonuçlarını inceliyor. Bankacılık sektöründe oluşan özel borcun nasıl olup da “devlet borcu krizi” olarak yeniden adlandırıldığı ve krizin insanlık tarihinin en büyük şaşırtma hikâyesini oluşturduğu üzerinde durarak kemer sıkma fikrinin tarihini sorguluyor. Locke, Smith, Hume ve Keynes’in düşünceleri ve çalışmaları arasında gezinerek kemer sıkmanın entelektüel tarihini ele aldıktan sonra kemer sıkmanın gerçek tarihine bakıyor.

 

1930’lardan altı (ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Fransa), 1980’lerden dört (Danimarka, İrlanda, Avusturya ve İsveç) örnek vakayı ve sonunda kemer sıkmanın yeni umudu REBLL ittifakı ülkeleri (Romanya, Estonya, Bulgaristan, Letonya ve Litvanya) senaryolarını analiz ederek, kemer sıkmanın uygulamada nasıl çalıştığını, milyonlarca insanın yaşamını etkileyen kemer sıkma uygulamalarından ne gibi dersler almamız gerektiğini ortaya koyuyor.

 

 

Künye Bilgisi:

Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi

Fiyat (KDV Dâhil): 32 TL

ISBN: 978-605-9389-28-0

Barkod: 9786059389280

Ürün Sırası: 112

Ana Kategori: Siyaset, Ekonomi

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 276

Kapak Türü: Karton Kapak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!