GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU

Kendisine geçici bir süre ile kullanılması veya muhafaza edilmesi için verilen mal , para veya vekaletin amacı dışında kullanılması ve sahip olunmasıdır.

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU
GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU ahmetsahin
Bu içerik 340 kez okundu.

Kendisine geçici bir süre ile kullanılması veya muhafaza edilmesi için verilen mal , para veya vekaletin amacı dışında kullanılması ve sahip olunmasıdır. Bursa boşanma avukatı web sayfasını ziyaret ederek, güveni kötüye kullanma ve benzeri içeriğe sahip hukuki bilgilere ulaşabilirsiniz. Güveni kötüye kullanma suçu Türk ceza kanununun 155. maddesi uyarınca düzenlenir ve uygulanır. Bu suçta ele geçen mal haksız kazanç sayılacağından hırsızlık ile karıştırabilir. Fakat arada bir fark vardır. Hırsızlıkta mal gizlice ve rızasız bir şekilde çalınmıştır. Güveni kötüye kullanma suçunda ise mağdurun iyi niyetinden dolayı alınan rızası vardır. Eğer bahsi geçen suç bir kamu dairesinde işlenirse ve kanıtlanırsa zimmet suçu sayılıp yaptırımı ona göre uygulanacaktır. (Örneğin bir banka çalışanının müşterilerinin hesaplarındaki parayı kendi hesabına geçirmesi gibi. ) Eğer kişi bu suçu arasında meslek, ticaret, iş ilişkisi bulunmayan bir kişiye karşı işlerse suçu en alt sınırdan değerlendirilir. Fakat kişi bu suçu arasında meslek, ticaret veya iş ilişkisi bulunan birine işlemişse görevi de kötüye kullanma suçu söz konusu söz konusu olacaktır ve alacağı ceza en üst sınırdan değerlendirilecektir. (Örneğin bir kasiyerin sattığı malın parasını kasaya koymak yerine cebine atması gibi. )

Bursa Boşanma Avukatı - Güveni kötüye kullanmanın yaptırımları

Güveni kötüye kullanma suçunun yaptırımlarına gelir isek ; kişi suçu arasında bağ bulunmayan kişilere işlemişse suçu basit halde kabul edilir ve en alt sınır olan 6 ay ile 2 sene arasında hapis ve adli para cezası uygulanır. Eğer suçlu ile mağdur arasında iş ilişkisi gibi bir bağ varsa en üst sınır olan 1 ile 7 yıl arasında hapis cezası ve adli para cezası uygulanır. Kaynak : Bursa Boşanma Avukatı http://www.yasingirgin.av.tr/bursa-bosanma-avukati

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!