Astım Hastalığı Ve Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Astım genellikle dış ortamlarda ki alerjenler, sigara dumanı, aşırı soğuk havaya maruz kalmak gibi bir çok tetikleyici faktörlere karşı, bronşların daralmasıyla karakterize olarak ortaya çıkan ve ataklarla seyreden ne yazık ki kronik bir hal alan ve nefes darlığına sebebiyet veren bir akciğer hastalığıdır.

Astım Hastalığı Ve Astıma İyi Gelen Yiyecekler
Astım Hastalığı Ve Astıma İyi Gelen Yiyecekler  ahmetsahin
Bu içerik 529 kez okundu.

Astım genellikle dış ortamlarda ki alerjenler, sigara dumanı, aşırı soğuk havaya maruz kalmak gibi bir çok tetikleyici faktörlere karşı, bronşların daralmasıyla karakterize olarak ortaya çıkan ve ataklarla seyreden ne yazık ki kronik bir hal alan ve nefes darlığına sebebiyet veren bir akciğer hastalığıdır.

 

Genel olarak ataklar dışında kişilerin başka bir yakınması bulunmamaktadır. Atak sırasındaysa hastalarda nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışıklık hissi bulunmaktadır.

 

Astım belirtileri ise kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Astım atakları genel olarak gece sabah karşı nüks etmektedir. Tedavi edilmediği takdir de zaman içinde atağın sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Hastalığın uzun süreli tedavisi yapılmadığındaysa akciğer işlev kayıplarına da sebep olmaktadır.

 

Astım hastalığının birçok tetikleyicisi bulunmaktadır. Bunların başında toz, soğuk algınlığı ve buna bağlı enfeksiyonlar, ev küfü, hamamböcekleri, ev hayvanları, sigara, toz böcekleri gelmektedir.

Ayrıca duman, oda kokuları, deodarantlar, kuvvetli spreyler, talk pudrası, saç spreyi, boya gibi kuvvetli koku yayan etkenlerden uzak durmak da astımın tetiklenmesini engellemektedir. Bazı astım çeşitleri de mevsimsel olarak etki gösterebilirler. Özellikle soğuk kış aylarında astım ataklarına sıklıkla rastlanmaktadır.

 

Astım İçin Tedavi Yöntemleri

 

Her hastalığa iyi gelen yiyecekler olduğu gibi astım hastalığında da işe yarayan yiyecekler bulunmaktadır. Genellikle soğuk havaların tetiklediği astıma ise en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasında ilk sırayı keçi boynuzu almaktadır.

 

Her derde deva olan keçi boynuzu alerjik astım, nezle, bronşit ve alerji gibi durumlarda kullandığı takdir de oldukça işe yaramaktadır. Keçi boynuzu kürü adı verilen bu bitkisel karışımı 15 gün boyunca tükettiğiniz takdirde hiç bir şikayetinizin kalmadığına şahit olacaksınız. Her gün 4-5 adet keçi boynuzunu bir bardak kadar su içinde yaklaşık olarak 7-8 dakika kadar kaynatıp sabah kahvaltı sırasında tüketebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu keçi boynuzu kürünün içine bir kaşık bal eklediğiniz de yapmış olduğunuz kürün etkisini artırmış olacaksınız.

 

Astım İçin Önerilen Bitkiler

 

Son yıllarda endüstriyelleşmenin ve doğal hayattan giderek uzaklaşmanın etkisi olarak alerjik hastalıklar da bir artma gözlenmiştir. Bu yüzden son zamanlarda alerjik astım vakalarında da çoğalma yaşanmaktadır.

 

Alerjik astımı tetikleyen şeylerin başındaysa tozlu ve kirli ortam, soğuk ve kuru havalar gelmektedir. Kış aylarında da sıklığı artan astım ataklarının en büyük nedeni soğuk havalardır.

 

Özellikle alerjik astım ve göz nezlesi gibi durumlara iyi gelen yiyecekler başında yer alan taze tere birçok uzman tarafından bu hastalıklara sahip olanlar tarafından şiddetle önerilmektedir.

 

Bir gün içinde yeşil ve taze olarak 2-3 yaprak terenin saplarıyla birlikte çiğnenmesi durumunda burun akıntısı ve gözlerin sulanıp yaşarması gibi şikayetlerde zaman içinde azalma görülecektir.

 

Bitkisel tedavi yöntemleri içinde en çok tercih edilen bu yöntem sayesinde ayrıca kişiler tüketmiş oldukları taze terenin birçok yararından da faydalanmış olurlar.

 

Tüm bu bitkisel tedavilere ek olarak alerjik astımdan ve nezleden şikayeti olanların rahatlıkla kullanabileceği birkaç yararlı yöntem daha bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından da önerilen bu yöntemin başında sabahları bir bardak kadar kekik çayı tüketilmesinin astıma iyi geldiği söylenmektedir.

 

Sabahları tüketilen kekik çayının yanı sıra akşamları tüketilmesi gereken sinirli ot çayının da birçok faydasının olduğu gözlenmiştir. Sinirli otu da aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Astıma iyi gelen tüm bitki kaynaklı tedavi seçeneklerini denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve ona göre tedaviye başlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

Astım başta olmak üzere diğer hastalıkların nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bili almak için https://www.saglikfit.com ziyaret edebilirsiniz.

 

Hastalıkların tedavi yöntemleri yanında hastalıklara iyi gelen yiyecekler, korunma yöntemleri hakkında geniş ve sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

astım bitkisel tedavi yöntemleri iyi gelen yiyecekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!