İlhami Koç: “2017 yılı için iyimser olmamız gerekiyor”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem’in yeni sayısında, 2017 yılında sermaye piyasalarını bekleyen gelişmelere dair görüşlerini paylaştı.

İlhami Koç: “2017 yılı için iyimser olmamız gerekiyor”
İlhami Koç: “2017 yılı için iyimser olmamız gerekiyor” Admin
Bu içerik 292 kez okundu.

TSPB Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin yeni sayısında, 2017 yılı için öngörülerini paylaştı: “2017 yılı için iyimser olmamız gerektiğini düşünüyorum. Karamsar olmak istersek, 2016’dan 2017’ye devreden çok sayıda gerekçe de bulabiliriz. Ancak karamsarlar hayatta sadece geçici başarılar elde ederler. İstikrarlı başarılar ise hep iyimser taraftan gelmiştir. İyimser olmamıza neden olacak gelişmeler de yok değil. İstanbul Finans Merkezi projesinin tekrar canlanması, bireysel emeklilikte oto katılımın yürürlüğe girmesi, Türkiye Varlık Fonu’nun hızla hayata geçirilmesi, sermaye piyasasındaki bir takım vergi sorunlarının çözülmesi, yatırım ortamını iyileştirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik düzenlemeler yapılması bu adımların sadece bazıları. Biz de bu konulardaki görüş ve önerilerimizi ilgili taraflarla paylaşıyoruz.”

 

Koç, ayrıca son yıllarda sektörde en çok tartışılan konulardan biri olan faizsiz finans piyasalarının önemini vurguladı: “Bir finans merkezi olabilmek için gerekli olan temel koşulların yanı sıra faizsiz finansal ürünlere ilgi duyan yatırımcılara olan yakınlığımız bize bu konuda avantajlar sunuyor. Faizsiz finansal ürünlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ile bu ürünleri ihraç eden şirketlerin ülkemizdeki buna uygun piyasalarda karşı karşıya gelmelerini sağlayamaz mıyız? Bu amaca yönelik olarak öncelikle, ihraç edilen ürünün İslami esaslara uygun olup olmadığına karar verecek bir kurula ihtiyaç var. Merkezi İstanbul’da olacak bir Uluslararası Faizsiz Finans Danışma Kurulu’nu hayata geçirebilmek için bir an önce inisiyatif alınması gerekiyor. Böyle hızlı ve kolay kazanımlar, uluslararası finans merkezi olabilme hedefimizi yakınlaştıracaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!