Vincent Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh ya da tam ismi ile Vincent Willem van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde dünyaya geldi. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alan Hollandalı ard izlenimci ressam, gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiştir. Kısa süre öğretmenlik yapan Van Gogh, Belçika'da fakir bir madenci kasabasında misyoner oldu. Resim kariyerine ise, 1880 yılından sonra başladı.

Vincent Van Gogh kimdir?
Vincent Van Gogh kimdir? Admin
Bu içerik 277 kez okundu.

 

Vincent Van Gogh ya da tam ismi ile Vincent Willem van Gogh,  30 Mart 1853 tarihinde dünyaya geldi.  Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alan Hollandalı ard izlenimci ressam, gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiştir. Kısa süre öğretmenlik yapan Van Gogh, Belçika'da fakir bir madenci kasabasında misyoner oldu. Resim kariyerine ise, 1880 yılından sonra başladı.

İlk başlarda koyu ve kasvetli renkler seçen Vincent Van Gogh, Paris'te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçiş yapmıştır. Van Gogh, Güney Fransa'da geçirdiği zamanda ise, günümüzde yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirdi.

Sanatçı, hayatının son on yılı boyunca yaklaşık olarak 900 suluboya / yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışma üretti. En çok tanınan eserlerini ise, hayatının son iki yılında yaptı.

Vincent Van Gogh, 1888 yılında ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması nedeni ile sol kulağının bir kısmını kesti. Ruh sağlığının gittikçe bozulması sonucu kendini göğsünden vurarak intihar etti.

Bazı sanat tarihçilerine göre; Gauguin ile yaptıkları hararetli bir tartışma sonucu Gauguin'in isteyerek ya da kendini savunma amacı ile Van Gogh'un kulağını kestiğini de iddia ediyor.

Sanatçı, resim kariyeri süresince kardeşi Theo'dan aldığı maddi destek almış ve bu sayede ayakta durabilmiştir. İki yakın kardeşin arkadaşlığı, 1872 yılından itibaren birbirlerine yazdıkları mektuplarla belgelenmiştir. Van Gogh'un, Theo'ya yazdığı mektup sayısı 600'ün üzerinde olmasına rağmen, Theo'nun, Van Gogh'a yazdığı sadece 40 mektup bulunabilmiştir.

Vincent Van Gogh, 20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş ve fovistlerin ilham kaynaklarından biri olmuş, Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmiştir.

Siz de Vincent Van Gogh tabloları kanvas tablo olarak evinizi süslemesini isterseniz Kanvas Tablo Market’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!