114 ülkeden binlerce yabancı alıcı CNR İMOB’a akın etti

Türkiye’nin en büyük ve tek uluslararası mobilya fuarı CNR İMOB-13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de başladı. CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, fuara 114 ülkeden binlerce yabancı alıcı geldiğini söyledi.

114 ülkeden binlerce yabancı alıcı CNR İMOB’a akın etti
114 ülkeden binlerce yabancı alıcı CNR İMOB’a akın etti Admin
Bu içerik 320 kez okundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, “2016 yılında 2,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz, Cibuti’den Kanada, Yeni Zelanda’dan Uganda’ya kadar 200’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor” diye konuştu.

 

 

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “Sektör, 2017 için hedeflediği 3 milyar dolar ihracatın 750 milyon dolarlık kısmını fuarda oluşturulacak iş bağlantıları ile gerçekleştirecek. Gelin bütün sektör bir olalım, birlik olalım, fuarımızı dünyanın en önemli fuarı haline getirelim” dedi.

 

 

Türkiye’nin en büyük ve tek uluslararası mobilya fuarı olan CNR İMOB-13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 29 Ocak Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak fuar, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık ve sektörün çatı örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) iş birliğinde Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) desteğinde gerçekleştiriliyor.

Çocuk odasından ofis mobilyasına kadar bu yıla damgasını vuracak binlerce yeni ürünün sergilendiği CNR İMOB’un açılış töreni CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ve sektör temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

CNR İMOB’un açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, fuara 114 ülkeden yabancı katılımı olduğunu ve 150 binin üzerinde ziyaretçi hedeflendiğini belirterek, “Bu fuarın yerli-yabancı ziyaretçisi ile daha da büyüdüğünü İstanbul görecek” dedi.

 

Avrupa’nın en kapsamlı fuarı

TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise CNR İMOB’un Avrupa’nın en kapsamlı dünyanın ise sayılı büyük fuarlarından olduğunu söyledi. Fuarda yeni tasarımlı ürünlerin dikkat çektiğini ifade eden Çıkrıkçıoğlu, “2016 yılında 2,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz, Cibuti’den Kanada, Yeni Zelanda’dan Uganda’ya kadar 200’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor” dedi. Sektörün artık emek yoğun bir sektör olmaktan çok tasarım yoğun bir sektör olarak öne çıktığını belirten Mustafa Çıkrıkçıoğlu, sektörün 2023’te 10 milyar dolara revize ettiği ihracatı yakalayacaklarına inandıklarını ifade etti.

 

750 milyon dolarlık iş bağlantısı

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de konuşmasında sektöre birliktelik mesajı vererek, şunları söyledi: “Sektörde güçlü bir ivme kazanmak için tek bir çatı altında tek bir fuar alanında birleşme zamanı. Gelin bütün sektör bir olalım, birlik olalım fuarımızı dünyanın en önemli fuarı haline getirelim.” Güleç, sektörün 2017 için hedeflediği 3 milyar dolar ihracatın 750 milyon dolarlık kısmının fuarda oluşturulacak iş bağlantıları ile gerçekleşeceğini belirterek, “Mobilya ihracatında her geçen gün yeni başarılara imza atıyoruz. Dünyada ihracat sıralamamızı 23'üncülükten 12'nciliğe yükselttik. Üretimde de 13’üncü sıradayız. 2023 hedefimiz ise dünyada ilk beş mobilya ihracatçısı arasında yer almak” diye konuştu.

 

Türkiye’nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonu

CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, fuarın sektörün 2023 hedeflerine destek sağlayacağını vurgu yaparak, “Sektörün yıllık ihracat hedefine yüzde 25 katkı sağlıyoruz. Fuarımızı 500’ün üzerinde firmanın katılımı, 150 bin ziyaretçi hedefiyle, 150 bin metrekare alanda düzenliyoruz. İdeal bir fuarda olması gereken her şey fuarımızda var. Türkiye’nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonlarından birine ev sahipliği yapıyoruz. Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı kapsamında, mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya, İsviçre’nin yanı sıra, sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında olduğu, 114 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlıyoruz” dedi.

Fuarda kurulan özel alanda Körfez, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen 260 firmayı, Türk mobilya üreticileri ile bir araya getirdiklerini ifade eden Şenel, dünya mobilya üreticilerinin buluşması ile Türk mobilya sektöründe rekor ticaret hacmine ulaşılması hedeflediklerini söyledi.

 

Fuarı tamamlayan dekoratif ürünler Afrika Evinde

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Ankara’da hayata geçirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, CNR İMOB ile başlayarak CNR EXPO’nun tüm fuar organizasyonlarında yer alacak. Afrika kıtasının barış ve istikrarına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Afrika Evinin CNR EXPO’daki açılışı Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın eşi Emine Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Afrika Evinde, Nijerya’dan Cibuti’ye kadar 17 Afrika ülkesinin kültürünü yansıtan el emeği dekoratif ürünler sergileniyor. Ev mobilyasının tamamlayıcısı dekoratif ürünler fuarda göz dolduruyor. Afrika Evinin kuruluş amacı ile ilgili bilgi veren Yıldız, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi Emine Erdoğan birlikte yaptıkları Afrika ziyaretlerinde kadın ve çocuk sorunları ile ilgili kurum ve kuruluşları gezdiler. Bu ülkenin kadınlarına destek olmak amacıyla Afrika Evi sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Burada hiçbir kar amacı güdülmüyor.”

 

200 bin dolar değerinde şifa kaynağı dev koltuk

Katma değeri yüksek mobilya tasarımlarına ev sahipliği yapan CNR İMOB’da altın varaklı ve ipek kumaşlı Katar kraliyet ailesinin bir üyesi için tasarlanan koltuk dikkat çekti. Hakan&Ayhan Mobilyanın fuara özel hazırladığı dev koltuk, 200 bin dolar değerini taşıyor. Tamamen el işçiliğiyle üç ayda üretilen koltuğun en büyük özelliği ise demonte oluşu. Dev koltuk, fuarda dolaşmaktan yorulanların enerjisini de taç kısmında bulunan şifa kaynağı ametist taşıyla tazeliyor. Işıl ışıl mor rengiyle ametist taşını, uzmanlar sakinleştirici etkisi, kötü enerjiyi yok etmesi, uykusuzluğa iyi gelmesi gibi özellikleriyle tanımlıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!