Skolyoz Nedenleri Nedir?

​Skolyoz omurganın yana 10 derecenin üzerinde eğilmesi deformasyonu olarak bilinmektedir.

Skolyoz Nedenleri Nedir?
Skolyoz Nedenleri Nedir? seobaz
Bu içerik 272 kez okundu.

Skolyoz omurganın yana 10 derecenin üzerinde eğilmesi deformasyonu olarak bilinmektedir.  Sağlıklı omurgada yukarıdan aşağıya doğru düz bir hat şeklinde omurlar uzanmaktadır. Skolyoz rahatsızlığı olan kişilerde omurgalar sağa veya sola doğru yer değiştirir aynı zamanda kendi ekseni etrafında dönerler. Bu nedenle üç boyutlu bir şekil bozukluğu söz konusu olmaktadır. Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde kaymalar meydana gelir duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkmasına sebep olur. Skolyoz rahatsızlığı genellikle halk arasında kamburluk diye bilinen kifoz rahatsızlığı ile birlikte görülmektedir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına kıyasla daha fazla görülen bu rahatsızlık okul çocuklarında yüzde 1.5 oranında görülmektedir.

Türkiye'de en az 150 milyon çocukta skolyoz rahatsızlığı olduğu tahmin edilmektedir. Skolyozun nedenleri arasında genellikle doğuştan gelen etkenler söz konusudur ancak skolyoz rahatsızlığı olan kişilerin neredeyse yüzde sekseni de belirli bir neden saptanmaktadır. Genetik nedenler omurganın asimetrik büyümesi, hormonlardan kaynaklı olduğu varsayılan ilişkilerde skolyoz rahatsızlığı nedenleri arasındadır. Skolyoz belirtileri genellikle omurganın yana doğru eğriliği, omuz ve kalçalardaki oransızlık, birini karşılayan iki eğrilik oluşması, sırt ve bel ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı olarak da tanımlanmaktadır.

Skolyoz belirtileri ve tedavi süreci kişilere göre farklılaşmaktadır. Genellikle üç ana tedavi yöntemi uygulanan skolyoz hastalarında derecesine göre tedavilerde farklılaşır. 15 derecenin üzerinde eğriliği olan çocuklarda Skolyoz egzersizleri uygulanmaktadır. Korse kullanımı ise 25 derecenin üzerinde eğriliği olan kişilerde uygulanmaktadır. 45 derecenin üzerinde eğrilik saptanan kişilerde ise genellikle cerrahi operasyon yapılmaktadır.

http://www.sevkierdem.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!