ÇOCUKLARINIZIN OKULDAKİ BAŞARISINI DİKKATLİ DEĞERLENDİRİN

Türkiye’de her 3 çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlanırken bu durum çocukların her alandaki başarısını olumsuz etkiliyor, tedavisi yapılmamış veya geç kalınmış göz bozuklukları ilerleyen yıllarda tedavisi son derece güç farklı problemlere de yol açabiliyor. Yaklaşan sömestr tatili ile birlikte uzmanlar aileleri başarısız karneleri değerlendirmede daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç, “Sorunun farkında olmayan aileler çocuklarının derslerdeki başarısızlığını ‘Öğrenme yeteneği düşük’ diye nitelendirebiliyor. Oysa genellikle çocuklar öğrenme kabiliyetlerindeki eksiklikten dolayı değil, iyi göremedikleri için derslerinden geri kalabiliyor” diyor.

ÇOCUKLARINIZIN OKULDAKİ BAŞARISINI DİKKATLİ DEĞERLENDİRİN
ÇOCUKLARINIZIN OKULDAKİ BAŞARISINI DİKKATLİ DEĞERLENDİRİN Admin
Bu içerik 291 kez okundu.

Çocukların sabırsızlıkla beklediği sömestr tatili yaklaşırken özellikle başarısız karnelere dikkat çeken uzmanlar, aileleri çocukların başarısızlığını değerlendirirken çocuklarda olabilecek görme bozukluğu ihtimaline de karşı uyarıyor. Türkiye’de çocuklarda görme bozukluğu oranının yüksek olduğunu belirten Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç, “Ülkemizde her üç çocuktan birinde göz bozukluğu var. Bu sorunun farkında olmayan aileler çocuklarının derslerdeki başarısızlığını ‘Öğrenme yeteneği düşük’ diye nitelendirebiliyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, çocuk iyi göremediği için derslerinde geri kalabiliyor. En önemlisi de göz bozukluğunda gerekli önlemler zamanında alınmazsa çocukta ilerleyen yıllarda tedavisi daha güç olan bir göz tembelliği tablosu oluşabilir” diyor.

 

Görme bozukluklarının görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artarken göz tembelliği, şaşılık, miyopi, hipermetropi ve astigmat çocuklarda en sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç çocuklardaki göz bozuklukları için takip edilmesi gereken belirtileri de şu şekilde sıralıyor:

 • Göz kayması,
 • Göz kapağı düşüklüğü,
 • Çapaklanma, şişlik,
 • Bir gözü kapayarak bakma,
 • Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi,
 • Okurken satır atlaması,
 • Cümleleri eliyle takip etmesi,
 • Gözlerini kısarak bakması,
 • Televizyonu yakından seyretmesi,
 • Gözlerde sulanma,
 • Sık sık göz kaşıma,
 • Gözde, başında ağrı,
 • Aktivitelerde gösterilen düşük performans göstermesi
 • Ödevlerini yaparken zorlanması.

Dijital çağ göz sağlığı sorunlarını artırıyor

Tablet, cep telefonu ve bilgisayarların göz yorgunluğunun ana kaynakları arasında yer aldığına dikkat çeken Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklar bu ekranlar karşısında saatlerce vakit geçirebiliyorlar. Ayrıca gözlerinin yorulduğunu hesaba katmadıkları gibi ailelerine de şikâyet etmiyorlar. Ancak uzun süre sabit bir ekrana bakmak çocuklarda başta gizli kaymalar olmak üzere kuruluk gibi birçok göz sorununu beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle çocuklara oyun amaçlı 5 yaşına kadar günlük 1 saati aşmayacak şekilde bir kısıtlama getirilmelidir. 7 yaş ve üzerinde ise bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanımı günde 1,5-2 saati geçmemelidir” diyor.

 

Çocuklara özel anestezi ile göz muayenesi

Çocuklarda görme bozukluklarında en sık kırma kusurları (hipermetropi, astigmat, miyopi), şaşılık ve göz tembelliği ile karşılaşıldığını belirten Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklar genellikle bir görme bozukluğu yaşadığının farkına varamaz. Bu nedenle ailelerin farkındalığı ve duyarlılığı çocukların göz sağlığı için büyük önem taşıyor. Aileler, 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için mümkünse doğumdan hemen sonra, yoksa 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesini yaptırmalıdır” diyor. Özellikle çok hareketli çocuklarda ya da zor muayene edilen, teşhis konusunda sıkıntı yaşanan durumlar için Dünyagöz Ataköy’de anestezili muayene gerçekleştirdiklerini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklarda daha detaylı ve sağlıklı bir göz muayenesi için merkezimizde bulunan Çocuk Anestezi Uzmanları’nın eşliğinde anestezi uygulayarak da göz muayenesi yapıyoruz” diyor.

 

 

 

Dünyagöz Hastaneler Grubu Hakkında: 1996 yılında hizmet vermeye başlayan Dünyagöz, gözün tüm branşlarında ve en gelişmiş teknolojilerle sunduğu yüzlerce farklı tedavi yöntemiyle göz ve göz çevresi sağlığına dair sorunlara çözüm getiriyor. Ülkemizde branş hastaneciliği ile yeni bir dönem başlatan Dünyagöz Hastaneler Grubu, yurt içi ve yurt dışında toplam 23 merkezinde ilkeli sağlık hizmeti veriyor. Dünyagöz; sürekli yenilenen eksiksiz teknolojisi, öğretim üyesi ve uzman doktorlardan oluşan 200 kişilik deneyimli medikal kadrosu, 2000’e yakın personeli ve çağdaş yönetim anlayışıyla kısa sürede dünyanın sayılı merkezleri arasında yerini aldı. Türkiye çapında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmit, Adana, Samsun, Tekirdağ, Bursa, Konya, Sakarya ve Gaziantep’te olmak üzere 11 ayrı ilde 20 şube ve Avrupa’da Frankfurt, Köln ve Tiflis’te olmak üzere 3 ayrı noktada hizmet veren Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk ve en büyük yatırımını Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirdi. Yatırımlarına aynı hızla devam edecek olup Azerbaycan (2017), Hollanda (2017) ve İzmir (2017)’deki yeni merkezleri ile dünya üzerinde daha geniş bir coğrafyaya yayılmayı hedefleyen grup, Türkiye’de sağlık turizminin öncülüğünü üstlenerek dünyanın 107 ülkesinden yılda yaklaşık 50 bin hastaya da hizmet veriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!