AHMET GÜNEŞTEKİN SANATI “A PLUS”A TAŞIYOR

Delta Proje ve Ortaklığı, Ahmet Güneştekin’in Venedik’te büyük ilgi gören Milion Taşı ve Kostantiniyye heykellerini özel koleksiyonuna dahil etti. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Delibalta’nın ev sahipliğinde ve Ahmet Güneştekin’in katılımıyla 22 Aralık’ta gerçekleşen açılışa iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok isim katıldı.

AHMET GÜNEŞTEKİN SANATI “A PLUS”A TAŞIYOR
AHMET GÜNEŞTEKİN SANATI “A PLUS”A TAŞIYOR Admin
Bu içerik 452 kez okundu.

Koleksiyoner kimliğiyle tanınan Murat Delibalta’nın sanatı geniş kitlelerle buluşturma amacıyla Güneştekin’in heykellerini süresiz olarak sergilemesi, açık alanda sergilenen sanat eserlerinin seçkin örneklerinden birini sunarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

 

Milion Taşı ve Kostantiniyye heykelleri ile birlikte, Contemporary Istanbul’da yoğun bir ilgiyle karşılanan, Güneştekin’in Zülkarneyn figüründen esinlenerek çalıştığı, Ölümsüzlüğe Yolculuk enstalasyonu ise 31 Mart 2017 tarihine kadar sergilenecek. Murat Delibalta’nın özel koleksiyonuna dahil ettiği bir diğer iş olan Kostantiniyye serisinden Çemberlitaş Tepesi ise süresiz olarak sergilenen eserler arasında yer alıyor.

 

Dünyanın bütün ülkelerinde, büyüklü küçüklü meydanlarda, özel veya resmi binaların önünde, parklarda, kentin önemli noktalarında ünlü sanatçıların heykellerinin sergilendiğini belirten Ahmet Güneştekin, “Sevgili dostum, koleksiyoner Murat Delibalta Türkiye’de henüz yaygınlaşmayan bu kültürün gelişmesi için önemli bir adım attı. Venedik’te sergilenen heykellerimi koleksiyonuna dahil etmekle kalmadı, halka açık bir alanda sergileyerek bu kültürün yaygınlaşmasında önemli bir eşiğin geçilmesini sağladı. Sadece kentin meydanlarına, parklarına değil, büyük binaların girişine, holdinglerin geniş alanlarına, hatta dört bir tarafımızda bulunan AVM’lerin de önlerinde ve içlerindeki geniş alanlara heykel yerleştirilmesinin mekan ve insan ilişkilerini, yaşadığımız kente bakışımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum” dedi.

 

Güneştekin, Milion Taşı heykelini, 4. yüzyıla tarihlenen, Bizans İmparatorluğu şehirlerine ulaşan tüm yolların ölçümünde sembolik bir başlangıç noktası olarak kabul edilen, dünyanın merkezine işaret ettiğine inanılan Milion Taşı’ndan yola çıkarak çalıştı. İmparator Konstantin, Roma İmparatorluğu’nu Bizans’a taşıdığında ve bu değişimin ilk yıllarında, son derece özenle işlenmiş pek çok kubbeli yapı ve heykelin yanı sıra, Roma’nın altın nişanı olarak bilinen ve sıfır noktasını temsil eden bu anıt heykeli de beraberinde getirmişti. 1960’larda keşfedilen bu anıt yüzyıllar boyunca süren karmaşalara, dini çatışmalara, çalkantılara, siyasi çekişmelere ve savaşlara meydan okuyarak varlığını korumayı başarmış ancak daha sonraki yüzyıllar içerisinde yok olmuştu. Daha sonra arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucu tekrar gün yüzüne çıkarılmıştı.

 

Güneştekin’in 14. yüzyıla ait bir kilise olan La Pietà’da 57. Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak ilk kez sergilediği Milion Taşı heykeli, yıkılmış bir obeliski andıran orijinal eserin bir tarihsel ve kültürel kalıntısı olarak varlığını A Plus AVM ve Yaşam Merkezi’nde korumaya devam edecek.

Milion Taşı ile birlikte yaşam merkezinde sergilenecek Kostantiniyye heykeli ise parlaklığı, renkleri, ışıltısı ve heykelin etrafında dolaştıkça fark edilen Davud’un yıldızı, Ortodoks haçı, Katolik Roma haçı, hilal, kiliseler, camiler, insanlar gibi uyum ve çatışma halindeki figürler, gizli semboller sayesinde, yerleştirildiği mekanda festival algısı oluşturmaktadır. Kostantiniyye’nin harflerini kodlayan, blokları andıran dev harflerden oluşan heykel antik kültürün devrimsel anlarından kesitleri görselleştirmektedir. Her bir harfin içinde izleyiciyi serginin içine çeken, şehrin doğduğu andan itibaren sahip olduğu tüm isimleri yerleştirilmiştir.

 

Tarih ve bellek üzerinden yaşadığımız kente, İstanbul’a bakan Milion Taşı ve Kostantiniyye heykellerinin, A Plus AVM ve Yaşam Merkezi’nin simgesine dönüşmesi hedefleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!