İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNU MİMAR EGE ACAR ARCHIPRIX-TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunlarından Ege Acar, Türkiye genelinde mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerinin seçildiği ARCHIPRIX-Türkiye 2016 Yarışması’nda ilk üçe girdi

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNU  MİMAR EGE ACAR  ARCHIPRIX-TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNU  MİMAR EGE ACAR  ARCHIPRIX-TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU Admin
Bu içerik 363 kez okundu.

Türkiye genelinde tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak geleceğin mimarlarının ufkunu genişletmeyi amaçlayan, ARCHIPRIX- Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması sonuçlandı. 44 farklı üniversiteden toplam 256 proje başvurusu ile rekor katılıma imza atılan yarışmada, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Haziran 2016 dönemi mezun öğrencilerinden Ege Acar, “House of Possibilities” isimli bitirme projesi ile üçüncü oldu.

 

Toplumsal Birliği Vurgulayan Proje: “House of Possibilities”

“House of Possibilities” projesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Ege Acar, cezaevi, sosyal merkez ve mülteci merkezi gibi birbirinden farklı mekanları kent içerisinde ötekileştirmeden, kaynaştırarak bütüncül olarak sunuyor. Toplumdaki iletişimsizliğin ve empati yoksunluğunun önüne geçmeyi amaçlayan proje aynı zamanda yeni bir toplumsal ara yüz oluşturmayı da hedefliyor.

 

Acar, bitirme projesiyle ilgili “Tarlabaşı Bulvarı'na bitişik olarak Kasımpaşa'da yer alan arazide, cezaevini, göçmenlerin ihtiyaç duyabilecekleri mekanları ve toplumun bütününü ilgilendiren kamusal mekanları aynı noktada toplayarak sundum. Her gün kullanabileceğiniz bir yürüyüş rotasının bir hapishane binasının içinden geçtiğini veya alışverişe, pazara, dans kursuna, kütüphaneye gittiğiniz yerin üst katlarında hüküm giymiş insanların olduğunu düşünün. Bu proje ile yaklaşık 200 yıldır değişmeyen hapishane sistemine yeni bir çözüm ararken, göçmenlerin de ihtiyacı olabilecek mekanları bir arada sağlayarak, hepimizin birbirimize ihtiyacı olduğunu ve çözümün iletişim kurmaktan geçtiğini vurgulamak istedim. Bitirme projemin en güçlü yönlerinden biri, insanları düşünmeye iterek, başka bir gerçekliğin mümkün olabileceğini göstermesi. Böylece birçok soruna yol açan anlaşmazlıkların çözülebileceğine inanıyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!