Bebeğiniz için kullandığınız devam sütü içeriğini mutlaka kontrol edin!

Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca bebekler için en iyi ve doğru besin olan anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde hiçbir ek besin verilmemesi öneriliyor. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, kalsiyum, vitaminler ve mineralleri sağlayarak eksiksiz beslenmesine destek olmak amacıyla üretilen devam sütleri annelerin en büyük yardımcısı oluyor. Ancak uzmanlar annelere mutlaka bebekleri için kullandıkları devam sütünün içeriğini kontrol etmelerini öneriyor.

Bebeğiniz için kullandığınız devam sütü içeriğini mutlaka kontrol edin!
Bebeğiniz için kullandığınız devam sütü içeriğini mutlaka kontrol edin! Admin
Bu içerik 438 kez okundu.

Birçok bebekte karşılaşılan kolik, kabızlık, gaz gibi sorunlar anne sütü alan bebeklerde de görülebilen, bebeğin gelişim sürecinde yaşanabilen bir durum. Ancak anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde kullanılan bazı bebek ve devam sütlerinin içeriği nedeniyle de bu sorunlar artabiliyor.

 

Yapılan araştırmalar bebek beslenmesinde ana enerji kaynağı olan yağların bebek büyümesi, gelişmesi ve uzun süreli sağlık sonuçları üzerinde çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. Anne sütü bebeklerin bu ihtiyacını ideal biçimde karşılayacak şekilde yağ içeriğine ve yapısına sahip.

Bazı bebek ve devam sütlerinde ürünün anne sütündeki yağ içeriğine benzemesi için hurma yağı (palm yağı) kullanılıyor. Uzmanlar da bebek ve devam sütlerinde kullanılan hurma yağının bebekler üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor.

 

Hurma yağı anne sütünde bulunan yağlardan farklı

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileriyle ilgili şunları söylüyor: “Bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemek için hurma yağı kullanılıyor ancak bitkisel kaynaklı bir yağ olan hurma yağı anne sütündekinden yapısal olarak oldukça farklı. Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturuyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarken, kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltıyor.”

 

Prof. Dr. Merih Çetinkaya hurma yağı içeren ve içermeyen bebek ve devam sütleri arasındaki farkları şöyle sıraladı:

  • Hurma yağı içermeyen mama, daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlar. Bu dışkılama özellikleri, anne sütüyle beslenen bebeklerdeki sağlıklı dışkılamaya daha yakındır.
  • Hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde, daha az kolik ve geri çıkarma (regürjitasyon) görülür.
  • Bebeğinize mama ile verdiğiniz kalsiyum, hurma yağı içermeyen mamalarda %53 daha iyi emilir. Böylece, yaşamın ilk 6 ayında daha düşük kemik mineral içeriği ve yoğunluğuna yol açar.
  • Hurma yağı(palm yağı) içeren bebek maması, bebeğin daha az enerji almasına yol açar.

 

Çetinkaya, anne ve babaları bebek ve devam sütlerindeki yağ içeriğini de dikkatle incelemeleri konusunda uyararak bebek beslenmesinde hurma yağı içermeyen sütlerin sindirim, emilim ve kalsiyum metabolizması üzerindeki olumlu etkilerinin dikkate alınması ve buna göre tercih yapılması gerektiğini belirtiyor.

 

 

Doç. Dr. Merih Çetinkaya hakkında:

Doç. Dr. Merih Çetinkaya, 1999 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda pediatri ihtisasını, Neonatoloji BD'nda yenidoğan yan dal ihtisasını tamamlamıştır. Ayrıca Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde Fizyoloji AD'nda doktora yapmıştır. ABD Vermont Üniversitesi Fletcher Allen Health Care ile Harvard Üniversitesi Brighamand Women's Hospital'da gözlemci olarak bulunmuştur. 2011 yılında Doçent ünvanlını almıştır. Aynı tarihten itibaren Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Eğitim Kliniğinde Eğitim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Toplam 70 yurt dışı indeksli hakemli dergilerde makalesi mevcuttur. Pek çok ulusal ve uluslara arası tıp dergisinde yardımcı editör ve hakemlik yapmaktadır. Deneysel modellerde hipoksi-iskemikensefalopati, hiperoksik akciğer hasarı ve nekrotizanenterokolit önlenmesi ve tedavisi ile ilgili yeni tedaviler esas çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Preeklampsi ve etkileri, sepsis ve nekrotizanenterokolit tanı ve takibinde yeni belirteçler, beslenme diğer ilgi ve çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası pek çok çalışması ile bilimsel ödüller kazanmıştır. Kendisine 2014 yılında 5. EAPS Kongresinde “Avrupa Çocuk Yenidoğan Yoğun Bakım Birliği Genç Araştırmacı Ödülü” verilmiştir. Aynı zamanda 2011 ve 1016 yıllarında Türk Neonatoloji Derneği Araştırma Makalesi Ödülüne layık görülmüştür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!