Pera Müzesi Engelli Ziyaretçilerine Yönelik Programlarına Devam Ediyor!

Pera Müzesi 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında engelli ziyaretçilerine yönelik düzenlediği programlarını geliştirmeye devam ediyor. Pera Eğitim, Pera Engelsiz programları kapsamında işitme ve zihinsel engelli ziyaretçilere yönelik ücretsiz sergi turu ve eğitim programları sunuyor. Pera Engelsiz ile zihinsel engellilere yönelik düzenlenen atölyelerin ve kaynaştırma programının yanında Türkiye’de ilk kez bir özel müze, işitme engelli ziyaretçilere yönelik turlara programında düzenli olarak yer veriyor.

Pera Müzesi Engelli Ziyaretçilerine Yönelik  Programlarına Devam Ediyor!
Pera Müzesi Engelli Ziyaretçilerine Yönelik  Programlarına Devam Ediyor! Admin
Bu içerik 287 kez okundu.

Pera Eğitim’in, Dem Derneği’nin sosyal girişimi demgoodcoffee iş birliğiyle sağır ve işitme engelli ziyaretçilere yönelik gerçekleştirdiği “İşaret Diliyle Rehberli Tur”, yıl boyunca her ayın son Cuma gününde düzenleniyor. Tur kapsamında sağır ve işitme engelli ziyaretçiler, Pera Müzesi Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergilerini ilk kezişitme engelli rehber eşliğinde gezme imkânı buluyor.

 

Ziyaretçiler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen ve 18. ve 19. yüzyılın elçi ve ressamlarına odaklanan “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”; Kütahya seramikleri üzerinden kahvenin macerasına odaklanan “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri” ile 4000 yıllık ticaret ve bilim tarihine ışık tutan “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergilerini, bu interaktif çalışma eşliğinde deneyimliyor.

 

Zihinsel engellilere yönelik gerçekleştirilen program ise ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarındaki özel eğitim alan katılımcıları kapsıyor. Kaynaştırma programıkapsamında zihinsel engelli öğrenciler olağan gelişim gösteren öğrencilerle bir araya geliyor. Kaynaştırma programıyla öğrencilerin birbirlerinin yaşamlarına dokunarak farkındalık geliştirmeleri hedefleniyor. Kilden Kayıklar Atölyesi’nde öğrenciler, sergi turunun ardından, Fransız sanatçı Félix Ziem’in “İstanbul, Boğaz'da Günbatımı” adlı eserden esinlenerek, Haliç’te süzülen yelkenli ya da kayıkları kil ile üç boyutlu şekilde tasarlıyor. Rengarenk İplerin Oyunu Atölyesi’nde katılımcılar, iplerden tuvaller oluşturuyor, ardından sergideki eserlerin küçük boyutlarda kopyalanmış örneklerini yerleştirerek atölyeyi tamamlıyor. Manzaramın İçindeki Ağaç Atölyesi’nde Félix Ziem’in “Toulon, Lafayette Caddesinde Pazar Yeri” adlı eserinden etkilenerek, suluboyalarla hayallerindeki renkli ağaçları boyuyorlar. Yıl boyunca Salı ve Çarşamba günleri 10.30- 12.00 ve 12.30- 14.00 saatleri arasında gerçekleştirilen atölyeler, çeşitli malzemelerle, motor kabiliyetlerini kullanma, sorgulama ve kurgulama konusundaki becerilerini geliştirme imkanı sağlıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!