GALATASARAY LİSESİ 1941 VE 1966 DÖNEMLERİNİN MADALYA VE BERAT TÖRENİ 4 ARALIK 2016 PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ

Galatasaray Eğitim Kurumları'nın sürekliliğine ve gelişmesine 35 yıldır katkıda bulunan Galatasaray Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, Galatasaray Lisesi’nin 535. kuruluş yıldönümü kutlamalarında 1941 ve 1966 dönemlerinin madalya ve berat töreni düzenlendi.

GALATASARAY LİSESİ 1941 VE 1966 DÖNEMLERİNİN  MADALYA VE BERAT TÖRENİ 4 ARALIK 2016 PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ
GALATASARAY LİSESİ 1941 VE 1966 DÖNEMLERİNİN  MADALYA VE BERAT TÖRENİ 4 ARALIK 2016 PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ Admin
Bu içerik 331 kez okundu.

Galatasaray Lisesi'nin 535. kuruluş yıldönümü kutlamaları ile 1941 ve 1966 dönemlerinin madalya ve berat töreni, 4 Aralık 2016 Pazar günü Galatasaray Lisesi’nde gerçekleşti. Galatasaray Eğitim Vakfı’nın 35. kuruluş yıldönümüne denk gelen kutlamada, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray Lisesi Müdiresi Meral Mercan, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp ve 50. yılı temsilen Bülent Becan birer konuşma yaptılar.

 

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç törendeki konuşmasında; “Türkiye’deki ilk laik kurum Galatasaray’dır. Abdülaziz Galatasaray’ı kurmadan önce yurt dışına giderek çeşitli tetkikler yapmış, ardından Fransız eğitim sistemini getirmiştir. Lisenin ilk Fransız müdürü, okulun yapısı itibariyle laik olması gerektiğinin önemine değinmiştir ve Galatasaray ilk laik kurum olmuştur.” sözleriyle duygularını ifade etti.

 

Konuşmasında Galatasaray Eğitim Vakfı’nın başarılarına vurgu yapan Kıraç, 35. yılında Galatasaray Eğitim Vakfı (GEV)’in toplam 5664 öğrenciye burs sağladığını ifade etti ve sözlerine şu şekilde devam etti; “GEV bugüne kadar toplam 240 projeye imza atmıştır. Bunun için toplamda 306 milyon dolar bütçe harcanmıştır. Galatasaray Eğitim Vakfı’nın bugünkü toplam varlığı 57 milyon 091 TL’dir. Gayrimenkullerinin toplamı ise 83 milyon 300 bin dolardır.” şeklinde konuştu. Galatasaray eğitim kurumlarının Türkiye'nin en iyi çocuklarını yetiştirdiğini belirten İnan Kıraç, “Bu çocuklar Türkiye’de hangi üniversiteye girmek istiyorlarsa kazanıyorlar ve üniversite sınavı başarı sıralamasında ilk 1000 kişinin içinde yer alıyorlar.”dedi.

 

Tevfik Fikret Salonu’nda, Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden tüm Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan program, konuşmaların ardından Özhan Canaydın Spor Ödülleri’nin sahiplerine verilmesiyle devam etti. Törende Galatasaray Lisesi mezunlarından Sadettin Serezli’nin 75. yıl mezuniyet madalyasını Demiralp Serezli aldı. Program, 50. döneme Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak tarafından madalya ve beratların takdim edilmesiyle son buldu.

 

Her yıl sahiplerini bulan Özhan Canaydın Spor Ödülleri bu yıl da başarılarıyla dikkat çeken sporculara verildi. Türkiye’nin En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Ayşe Begüm Onbaşı; Galatasaray Spor Kulübü En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Enes Kuşku; Galatasaray Üniversitesi En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Galatasaray Üniversitesi Satranç Takımı adına Suat Can Şimşek; Galatasaray Lisesi En Başarılı Amatör Sporcu kategorisinde Derin Kabaağaç ödüle layık görüldü.

 

Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ilk ziyaret ettiği 2 Aralık 1930 tarihi anısına, Aralık ayının ilk Pazar günü düzenlenen Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları’nda, Galatasaraylılar her sene olduğu gibi geleneksel Galatasaray Pilavı yiyerek özlem giderdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!