"İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı "İstanbul’da yapılacak

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Cidde’de yapılan son hazırlık toplantısında, “İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı”nın İİT ve İslam Kalkınma Bankası’nın desteğiyle 2017 yılının başında İstanbul’da yapılacağını duyurdu.

Admin
Bu içerik 263 kez okundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı” kurulmasına yönelik son hazırlık toplantısı 29 Kasım 2016’da Cidde’de gerçekleştirildi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, toplantıda İİT’ye üye ülkelerdeki insani durum ile ilgili bir sunum yaptı. Dr. Kınık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Nisan 2016’da düzenlenen İslam Zirvesi Konferansı’nda, insani krizlerle mücadele edebilmek için İİT’ye üye ülkelerin Kızılayları arasında bir insani yardım ağı kurulması yönünde yaptığı çağrıya değindi. Dr. Kınık, küresel insani krizlerden etkilenen 120 milyona yakın nüfusun üçte ikisinden fazlasının İİT’ye üye ülkelerde yaşadığını, dünyadaki 40 silahlı çatışmanın 18’nin de yine İslam Ülkelerinde yaşandığını ifade etti.

 

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kınık, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı’nın İİT ve İslam Kalkınma Bankası’nın desteğiyle 2017 yılının başında İstanbul’da yapılacağını duyurdu. Katılımcılar, İİT’ye üye ülkeler arasında kurulması yönünde harekete geçme teklifine tam destek vereceklerini belirtti. İstanbul’da düzenlenecek olan bir sonraki konferansın planlanmasını kolaylaştırma amacıyla ve ajanda ve lojistik destek konusunda ulusal derneklere gerekli yardımı sağlayacak bir sekretarya kurulmasında mutabık kaldı.

 

Kimler katıldı?


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Türkiye Kızılay Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, İİT, İslam Kalkınma Bankası, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu (IFRC), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Türkiye Kızılay Derneği, Uluslararası Hilal İslam Komitesi (UHİK) ve Arap Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Organizasyonu (ARCO) temsilcileri ile İİT Türkiye Temsilcisi, Büyükelçi (İnsani Yardım için ASG) Hesham Youssef, Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Ulusal Dernekleri Federasyonu'ndan Dr. Jemilah Mahmood, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden Frank Rauchenstein, Arap Kızılayı ve Kızıl Haç Örgütü’nden (ARCO) Dr. Salih El Suhaibani, Uluslararası İslam Hilal Komitesi (ICIC) Büyükelçisi Ali Buhedma ve İslam Kalkınma Bankası'ndan Dr. Sayed Aqa katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!