İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Arka Oda Toplantıları

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Arka Oda Toplantıları’na iki yeni konuşmacıyla devam ediyor. Uzman Dr. Arzu Akkaya’nın gerçekleştireceği ilk sunum, “II. Meşrutiyet’ten Harf Devrimi’ne, Güzel Sanatlar Dergilerinde Dekoratif Öğeler ve İllüstrasyonlar” konusunu ele alıyor. Doç. Dr. Emine Naza Dönmez’in katılımıyla gerçekleşecek ikinci sunum ise “İstanbul Yapılarında 17. Yüzyıl Çinileri” başlığını taşıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde  Arka Oda Toplantıları
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde  Arka Oda Toplantıları Admin
Bu içerik 294 kez okundu.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri İstanbul’una odaklanan “Arka Oda Toplantıları” devam ediyor. 24 Kasım Perşembe saat 18:30’da düzenlenecek ilk toplantı, Uzman Dr. Arzu Akkaya’nın “II. Meşrutiyet’ten Harf Devrimi’ne, Güzel Sanatlar Dergilerinde Dekoratif Öğeler ve İllüstrasyonlar” başlıklı sunumunu içeriyor. II. Meşrutiyet ile Harf Devrimi arasındaki yirmi yıllık sürede yayımlanan güzel sanatlar dergilerinin tasarım özelliklerini ve görsel unsurlarını inceleyen Uzman Dr. Arzu Akkaya, sunumunda dönemin politik-sosyal-kültürel ve ekonomik durumu bağlamında değerlendirmelere de yer veriyor. 

 

Doç. Dr. Emine Naza Dönmez’in konuşmacı olacağı “İstanbul Yapılarında 17. yüzyıl Çinileri” başlıklı ikinci toplantı, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdıkları en önemli mimarlık süslemelerinden biri olan çiniye odaklanıyor. 22 Aralık Perşembe günü saat 18:30’da gerçekleşecek sunumda Dönmez, kentte yer alan dini ve sivil mimari örnekleri üzerinden dönemin teknik ve süsleme özelliklerini ortaya koyuyor. 17. yüzyıl çinilerinin büyük bir bölümünün yer aldığı İstanbul’a odaklanan araştırma, dönemin önemli yapılarında bulunan İznik ve Kütahya çini örneklerine de yer veriyor.

 

 

Konuşmacılar Hakkında


 

Arzu Akkaya

Eskişehir doğumlu Arzu Akkaya, 1998’de, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. “Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti Yapı Topluluğu: malzeme, teknik, süsleme” başlıklı teziyle, Hacettepe Üniversitesi’nde Yüksek Lisans’ını, “II. Meşrutiyetten Harf Devrimine Güzel Sanatlar Dergilerinde Dekoratif Öğeler ve İllüstrasyonlar” başlıklı teziyle de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. 2002-2005 yılları arasında, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Sanat Tarihi Öğretim Görevlisi olarak çalışan Akkaya, 2005-2006 yılında, yine aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi, 2006-2013 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürdü. 2015’ten bu yana, İstanbul Üniversitesi II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Sorumlu Müdürü olarak görev yapmaktadır.

 

E. Emine Naza-Dönmez

İstanbul’da doğdu. Orta öğretimini İstanbul Kız Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 1993 yılında aynı fakülte ve Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı’nda Okutman olarak göreve başladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Prof.Dr. Tanju Cantay danışmanlığında “Anadolu Selçuklu Kervansaraylarındaki Figürlü Süslemenin Değerlendirilmesi” başlıklı tez ile Yüksek Lisansını tamamladı. 2001 yılında yine Prof.Dr. Tanju Cantay danışmanlığında hazırladığı “Türk Çini Sanatının Sürekliliği İçinde XVII. Yüzyıl Eserlerinin Yer” başlıklı tez ile Doktorasını bitirdi. Haziran 2003 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 2001-2005 yılları arasında “Samsun Yöresi Çandı Camii Araştırmaları” konulu arazi projesini gerçekleştirdi. Eylül 2005 – Ağustos 2006 tarihleri arasında Avustralya-Melbourne Üniversitesi Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Klasik Diller Enstitüsü’nde “Samsun Yöresi Çandı Camii Araştırmaları” konulu projeyi tamamladı. 2009 yılından beri Amasya-Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı sistematik arkeolojik kazılarının başkanlığını yürütmektedir. Mart 2016 da Doçent ünvanını aldı. Halen aynı üniversitede görevine devam etmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!