ÇOK KÜLTÜRLÜ GEMİYE KAPTAN OLMAK

Yönetim katının kültürler arası iletişimde güçlü olması her kademede başarıyı tetikliyor

ÇOK KÜLTÜRLÜ GEMİYE KAPTAN OLMAK
ÇOK KÜLTÜRLÜ GEMİYE KAPTAN OLMAK Admin
Bu içerik 331 kez okundu.

Küresel iş ortamındaki liderlerin yönetim tarzlarında ortama kolay adapte olabilmeleri, gerektiğinde kendilerine de gülebilmekten geçiyor.

 

Uluslararası işe alım ve danışmanlık firması PageGroup çatısı altında yer alan, üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme hizmeti sunan Page Executive, 2016 yılında iş dünyasını etkisi altına alan global yönetici trendlerini mercek altına aldı.

 

Uluslararası ticarette başarılı olmak için, liderlerin yönetim tarzlarını farklı kültürlerle çalışmaya uyumlu hale getirmeleri, globalleşen dünyada bir ihtiyaç haline geldi. Bu bağlamda profesyonel hayatta, yönetim katında kültürler arası iletişim bu yılın en önemli trendleri arasında yerini aldı.

Modern dünya, dijitalleşmeyle küçülürken pek çok farklı kültürün bir arada çalıştığı şirketler de artıyor. Aynı anda farklı karakteristiklere sahip insanlarla bir arada çalışan liderler yönetim tarzlarında esneklikleri oranında başarılarını sürekli hale getiriyorlar.

 

Türkiye’de profesyonel yöneticilikte mesafeli bir yetki hakim


Otoriteye gösterilen saygının derecesi, yetiştiğimiz kültürle doğru orantılıdır. Yetiştirilme tarzı ve sosyal yapı profesyonel hayatta çalışanların iş tarzını belirliyor. Otorite farkının nispeten yüksek olduğu bir kültürde, patronun yalnızca elemanlardan biri olarak görüldüğü bir ekibe liderlik etmesi hem kafa karıştırıcı hem de zorludur. Doğu Asya ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de benzer kültürel değerler nedeniyle yetki mesafesinin fazla olduğunu söylemek mümkün.

Michael Page’in farklı ülkelerde iyi liderliğin profilini inceleyen araştırması, organizasyonların daha az yetkiye sahip üyelerinin otorite figürüne yaklaşımını ortaya koyuyor.

 

Bir İsveçli yönetici "Çözümünü bildiğim problemleri çalışanlarımın kendi kendilerine bulmalarını isterim!" derken, otorite kavramını çok daha farklı algılayan bir Japon "Cevabı bildiğinden oldukça emin olmadıkça patronuma soru sormamaya çalışırım." cevabını veriyor.


Çok kültürlü dünyada başarılı bir liderin özellikleri


Page Executive araştırmasının ortaya koyduğu çok kültürlü dünyada başarılı liderlerin özellikleri arasında göze çarpan detaylar şöyle özetlenebilir; günümüzün küresel iş ortamında ne düşük yetki mesafeli bir lider ne de yüksek yetki mesafeli bir lider olmak yeterlidir. Yöneticiler, kültürel ölçeğin yukarısında veya aşağısında yönetim esnekliğine sahip olmalıdır ya da bu yönde kendilerini geliştirmelidir. Bu özellik, çoğunlukla yerel liderleri neyin başarılı yaptığını izlemekle geliştirilebilir. Kendi tarzınızı sık sık izah ederek, çalışanlarınızla iletişiminizi inşa edebilirsiniz. Kendinize gülmeyi öğrenmek de esnek yönetimin rahatlatıcı bir enstrümanı olabilir.

 

Page Executive Hakkında:

Page Executive, PageGroup’un üst düzey yöneticilerinin (Yönetim Kurulu Üyeleri ve Direktörler Seviyesi) doğrudan yaklaşım metodu ile seçilmesi ve yerleştirilmesinde uzmanlaşmış olan markasıdır.

Markanın organizasyonu çeşitli faaliyet alanlarındaki sektörlere yönelik olup, danışmanları üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme işinde geniş deneyime sahiptir.www.pageexecutive.com


PageGroup Hakkında:

İşe yerleştirme alanında profesyonel hizmette 39 yılı aşkın deneyimi ile PageGroup, dünyada en iyi bilinen ve en saygın danışmanlık şirketlerinden biridir.

Şirket yerel piyasa bilgisini global uzmanlığı ile birleştirerek hem işverenlere hem de adaylara özel hizmet sunmaktadır. 154 ofisi ile dünya çapında 35 ülkede yayılmış olan PageGroup 5.500’den fazla kişi istihdam etmiştir. KOBİ’lerden global (blue-chip) kurumlara kadar çok çeşitli bir müşteri tabanına sahiptir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!