DİŞ VE AĞIZ HASTALIKLARININ ETKENİ OLAN MİKROPLAR

Diş ve Ağız Hastalıklarının Etkeni Olan Mikroplar Mersin Özel İdealdent Ağız ve Diş Polikliniğinden Dr Dt.İ Sancar Şimşek’in görüşleriyle sizlerle.

DİŞ VE AĞIZ HASTALIKLARININ ETKENİ OLAN MİKROPLAR
DİŞ VE AĞIZ HASTALIKLARININ ETKENİ OLAN MİKROPLAR Ali Arıcı
Bu içerik 842 kez okundu.

  
 Diğer tüm hastalıklar gibi diş hastalıkları da bizim için dirimsel organlarımızla temasa geçerek ve bunları etkiliyerek tehlikeli olan doğal olaylardan başka bir şey değildir. Ağızda yeterince ısı, nem, yurt ve besin bulduklarından, burası bakteriler için ideal bir yerdir. Özellikle diş fisürleri ve diş aralarında besin artıkları kalan ağızlarda, onlar için yeterince besin bulunur. Bunlar besin artıklarını yediklerinde artık bir fermantasyondan söz ederiz. Dişlerin girintilerine yerleşen bu bakteriler, olağan bir sonuç olarak artık maddelerini de aynı yerde bırakırlar.

Böylece, başta süt asidi olmak üzere bir dişin sert dokularını çözündürecek nitelikte asitler oluşur. Bu nedenle dişlere saldırım, başkadeyişle diş çürümesi kimyasal paraziter süre olarak nitelendirilir.

BAKTERİLERİN DİŞİN SERT DOKULARINA SALDIRIMI 
 
İlkin diş minesi kimyasal etkilerle çözünür. Ancak süreç yavaş yavaş ilerlediğinden, çoğu zaman hastanın bundan haberi olmaz. Dişin mine tabakası çözündüğünde, mikropların pek sevdikleri yem olan dentin liflerinin piston biçimindeki uçları açıkta kalır. Mikroplar bunları yiyip bitirirlerse, dentin kanalcıkları içine girerek dentin liflerinin kendilerinden beslenirler.
 
‘’Her zaman söylediğimiz gibi,diş bakımı ihmale gelmez. Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamak sizlere bir şey kaybettirmez.”
mersin idealdent sağlık ağız diş hastalıklarının etkeni olan mikroplar sancar şimşek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!