ÖZGÜR ÖZEL: MECLİS TV 7/24 HALKA AÇILSIN!

CHP'li Özgür Özel, "Halkımızdan aldığımız yetkiyi kullanmamızı kısıtlayacak yaklaşımlara karşı dirençli oluruz. Ancak bir uzlaşı olacaksa biz de üzerimize düşen uzlaşmayı yapmaya hazırız" dedi

ÖZGÜR ÖZEL: MECLİS TV 7/24 HALKA AÇILSIN!
ÖZGÜR ÖZEL: MECLİS TV 7/24 HALKA AÇILSIN! Admin
Bu içerik 1395 kez okundu.

Özel, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Avrupa Parlamentosu'nda açılan ve terör örgütü elebaşı ile bazı teröristlerin fotoğraflarının yer aldığı sergiye ilişkin, "Ülkemizdeki terörizm sorununa karşı dayanışma içinde olmasını beklediğimiz ülkelerin ortak parlamentosunda, Türkiye'ye karşı yapılmış bu saygısızca tavrı benimsemek mümkün değil. Bu nasıl dostluk anlayışı?" dedi.

BU NASIL DOSTLUK ANLAYIŞI?

 

Avrupa Parlamentosunda (AP), terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan ve bazı teröristlerin fotoğraflarının bulunduğu sergi açılmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Özel, serginin kabul edilebilir bir yanı olmadığına dikkati çekti. Özel, "Türkiye'nin dostları olarak gördüğümüz, iyiliğini istediğimiz, tasada ortak olduğumuz ve güçlüklere karşı özellikle ülkemizdeki terörizm sorununa karşı dayanışma içinde olmasını beklediğimiz ülkelerin ortak parlamentosunda, Türkiye'ye karşı yapılmış bu saygısızca tavrı benimsemek mümkün değil. Bu nasıl dostluk anlayışı?" diye sordu.

 

TÜRKİYE’YE KARŞI YAPILMIŞ KÜSTAHLIK

 

Bir Avrupa ülkesinde terör estiren, sivil kayıplara sebebiyet veren, ülkenin ekonomisine de zarar veren bir terör örgütüne ve onun başına gösterilen toleransı ve böyle bir yaklaşımı kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Özel, "Benzer bir durumun yüzde biri kendi ülkelerine karşı olsa gösterdikleri tepki ile bugün Türkiye'ye karşı yapılmış bu küstahlığı aynı paralellikte görmüyorlar. Bu tutarsızlık da Avrupa'nın en büyük çelişkisidir" ifadelerini kullandı.

 

MASAYA ONLARIN LÜTFUYLA OTURMADIK

 

Özel, Meclis İçtüzük değişikliğine yönelik çalışmalar hakkındaki soruları da yanıtladı. AK Parti'nin İçtüzük değişikliği konusundaki tavrını "saraydan aldığı ev ödevini yerine getirmeye çalışma" olarak nitelendiren Özel, Meclis İçtüzük'ünün partilerin uzlaşması ile değiştirilmesi gerektiği görüşünü yineledi. Dört partinin bir masa etrafında toplanarak, başkansız bir yöntem ile İçtüzük'e ilişkin öneri ve eleştirilerini ortaya koymasından yana olduklarını bu görüşü iktidar partisi ile de paylaştıklarını anlatan Özel, iktidar partisinin tek başına İçtüzük yaptığı ortamlarda demokrasiden söz edilemeyeceğini belirtti.

 

MECLİS TV 7/24 HALKA AÇILSIN!

 

Özgür Özel, CHP olarak Meclis çalışmalarının vatandaşın gözü önünde gerçekleşmesinden yana olduklarını belirterek, bunun için de 7 gün 24 saat çalışmaları aktaran bir televizyon yayını konusundaki taleplerini hatırlattı. Özel, "Halkımızdan aldığımız yetkiyi kullanmamızı kısıtlayacak yaklaşımlara karşı dirençli oluruz. Ancak bir uzlaşı olacaksa, televizyon yayını kabul ediliyorsa, söz hakları kısıtlanmıyorsa, Meclisin daha pratik, daha işlevsel yasama yapması için de biz de üzerimize düşen uzlaşmayı yapmaya hazırız. Ama bugün Başbakan'ın Uzlaşırlarsa uzlaşırlar, yoksa günah bizden gitti' yaklaşımı son derece yanlıştır. Sayın Başbakan şunu bilmelidir; bu masaya onların lütfu ile oturmadık, onların tehdidi ile de birşey yapacak halimiz yok." dedi.

 

AKP’DE TUTARLILIK YOK!

 

Suriye ile normalleşme söylemlerine ilişkin soruları da yanıtlayan Özel, iktidarın dış politikasının çelişkiler ve tutarsızlıklarla dolu olduğunu savundu. İktidarın, dünün eli kanlı katilini bugün dost ilan ettiğini, bugünün dostunun da yarının eli kanlı teröristi olarak görülebileceğini ileri süren Özel, "AKP'de herşeyi ararız tutarlılık aramayız." ifadesini kullandı.

 

SURİYELİLERİ HEDEF HALİNE GETİREBİLECEK SÖYLEMLER SAKINCALI

 

Özel, Suriyelilere vatandaşlık konusunda İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Türkiye'ye yararlı olanları alacağız" şeklindeki değerlendirmesinin sorulması üzerine de CHP'nin, Suriye'de savaşın bitmesini, uygun şartların sağlanmasının ardından isteyenlerin evlerine dönmesini, dönemeyecek olanların da sığınma taleplerinin Türkiye Cumhuriyetinin kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde karşılanmsını savunduğunu dile getiren Özel, üç milyon kişinin vatandaş yapılmasının gerçekleştirilebilecek bir durum olmadığını bildirdi.Özel,Yabancı düşmanlığını artıracak, Suriyelileri hedef haline getirebilecek bu tü söylemleri son derece sakıncalı buluyoruz. Eğer mümkünse bundan sonraki süreçte,daha akılcı, hukuka bağlı, vicdana dayanan, Türkiye;nin büyüklüğüne yakışan, insan haklarına saygılı bir tavır bekliyoruz dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!