Güher & Süher Pekinel Önderliğinde TEVİTÖL Üstün Yetenekler Konseri Müzikseverlere Keyifli Anlar Yaşattı

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü öğrencileri, yeteneklerini “2006’dan Bugüne Bir TEVİTÖL Klasiği” konseri ile sergiledi. Genç yetenekleri izleme fırsatı bulan klasik müzikseverler, bu unutulmaz gecenin sonunda Güher, Süher Pekinel’i ve öğrencileri dakikalarca ayakta alkışladılar.

Güher & Süher Pekinel Önderliğinde TEVİTÖL Üstün Yetenekler Konseri Müzikseverlere Keyifli Anlar Yaşattı
Güher & Süher Pekinel Önderliğinde TEVİTÖL Üstün Yetenekler Konseri Müzikseverlere Keyifli Anlar Yaşattı Admin
Bu içerik 1145 kez okundu.

Türk Eğitim Vakfı ile TEVİTÖL’ün değerli davetlilerine bir hoş geldiniz konuşması yapan Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı şunları söyledi: “ Yarım asırdır ülkemizin geleceğine ve gençlerimize hizmet eden bir kurum olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. 50 yıl önce Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre burs vererek hizmete başlayan TEV, kendini geliştiren bir kurum olarak şu anda okullar ve yurtlar açarak da eğitime katkı sağlıyor. 2001/2002 yılında TEVİTÖL’ü üstlenen TEV olarak, 15 sene içinde 562 gencimizin birçoğunu tam burslu ve yarı burslu olarak Türkiye’de ve dünyadaki çeşitli okullara göndermeyi başardık. Haziran’da yeni mezun olacak 50 öğrencimizi de yine aynı şekilde hayatlarında yeni ufuklar açacak parlak bir yola göndereceğiz. TEVİTÖL’de şu anda 43 ilden gelen 269 öğrencimiz ile Türkiye’nin yarısını kapsamayı başardık. Okulumuzda eğitim alan öğrencilerimizin, akademik eğitimlerine ek olarak müzik, sanat ve politikayla da ilgilenen birer dünya insanı olmaları bizim için büyük önem taşıyor. 270 öğrencimizden 51’inin enstrüman çalabilmesi bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bizimle bu yolda birlikte olan dünya çapında sanatçılarımız Güher ve Süher Pekinel’e ve tüm akademisyenlerimize gençlerimizi yetiştirmek için gösterdikleri emekten, maddi ve manevi fedakârlıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. “


Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın konuşmasının ardından TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü öğrencilerinin performanslarını sergiledikleri konser büyük bir beğeniyle izlendi.

 

Dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul edilen Güher ve Süher Pekinel’in önderliğinde kurulan TEVİTÖL Müzik Bölümünün öğrencileri, yaklaşık 10 yıldır enstrüman hakimiyetine ulaşmak üzere, müziğin ilham verici ve dinlendirici etkisi ile yetiştiriliyorlar. Atletizmden müziğe, tiyatrodan doğa bilimlerine geniş bir yelpazedeki uluslararası başarılarıyla 2002 yılından bu yana TEV bünyesinde faaliyet göstererek ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından biri olmaya devam eden TEVİTÖL, 2006 / 2007 öğrenim yılında öğrencilerinin ve yönetimin yoğun istekleri doğrultusunda müzik bölümünü kurmuştu. Öğrenciler, bölüme müzikal duyum sınavı sonrasında seçilerek genel müzik eğitimi, solfej ve müzik tarihi derslerini kapsayan programa dahil olabiliyorlar. Tüm öğrencilerin eğitim sistemi dolayısıyla içinde bulundukları sınav yarışında, müzik yaparak ve paylaşarak ruhsal anlamda rahatlamaları, yaratıcılıklarını daha dengeli ve istikrarlı yaşamaları, iç disiplinlerini geliştirmeleri, müzik ile genel ve evrensel kültüre bakış açılarının zenginleşmesi hedefleniyor.

 

Güncel bir eğitim ile müzik derslerini mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak hedefiyle konservatuarlarda öğretim görevlisi ve orkestra sanatçısı olan hocalarının desteği ve disiplinli bir çalışma ile yetiştirilen bu bölümün öğrencilerinin Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde verdiği konser, dinleyicilerden tam puan aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!