EHLİYET YENİLEYECEKLERDEN RAPOR ÜCRETİ ALINMASIN

Sağlık raporu yüzünden doktorlarla vatandaşın karşı karşıya geldiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU ehliyet yenileyeceklerden sağlık raporu parası alınmamasını istedi.

EHLİYET YENİLEYECEKLERDEN RAPOR ÜCRETİ ALINMASIN
EHLİYET YENİLEYECEKLERDEN RAPOR ÜCRETİ ALINMASIN Admin
Bu içerik 1705 kez okundu.

Mazlum Nurlu ehliyet yenilemede istenen sağlık kurulu raporlarıyla ilgili yaşanan sorunları Meclis gündemine taşımak amacıyla Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması için önerge verdi.

 

Önergesinde, Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında sürücü ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlarımızdan sağlık raporu ücreti alınmaması konusunda bir karar alıp, almayacaklarını soran Mazlum NURLU yaptığı açıklamada;Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ülkemizdeki sürücü ehliyetlerinin tamamının yenilenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda 23 milyon ehliyetin yenilenmesi hedeflenmektedir.


Her yıl binlerce yurttaşımızın trafik kazalarında öldüğü, sakat kaldığı ve yüzbinlercesinin yaralandığı düşünüldüğünde başlatılan bu uygulama doğrudur.

 

Sürücülerin kapsamlı bir şekilde, güncel tıp ilminin ve teknolojisinin sağladığı imkanlardan azami istifade edilerek sağlık kontrolünden geçirilmeleri trafik güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.


Buradaki en önemli sorun sağlık raporlarından alınan ücretlerdir.

Yenileme için istenen sağlık raporları sadece aile hekimlerinden alındığında ücretsiz olup, hastanelere sevk yapıldığında fiyat 300 liraya kadar çıkmaktadır.

 

Ehliyet yenilemek sadece bürokratik bir işlem olarak görüldüğü için, büyük bir beklentiye sokulan vatandaş bu uygulamaya sadece doktorun atacağı bir imza olarak bakmaktadır. Aile hekimi sürücüyü hastaneye sevk ettiğinde ise tepkiyle karşılaşmaktadır.  

 

Uygulamanın bütün sorumluluğu ile beraber angaryasının da aile hekimlerine yüklendiği görülmektedir.

Aile hekimleri, ehliyet almak için en önemli muayeneler olan görme, işitme, akıl sağlığı ve uyuşturucu madde kullanımı gibi konularda teşhis yapma ve karar verme yetkilerinin bulunmadığı için ehliyetini yenileyecek olan sürücüleri hastanelere sevk ettiklerini ancak alınacak sağlık raporlarının ücretli olmasından ve rapor almanın günler süren güçlüğünden dolayı vatandaşla karşı karşıya geldiklerini belirtmektedirler.

 

Ayrıca sorumluluk almak istemeyen bazı aile hekimlerinin, başvuran herkesi hastanelere sevk ettikleri de tarafımıza iletilen şikayetler arasındadır. 


Sağlık Bakanlığı yaşanan bu sorunları dikkate alarak ehliyet yenilemede istenen sağlık raporlarının her kademedeki sağlık kuruluşlarından ücretsiz alınmasını sağlamalıdır.

 

Ayrıca hastanelerde günlerce süren sağlık raporu işlemlerin daha kısa sürede bitirilmesi için devlet hastaneleri ile eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde sadece bu konuda hizmet veren ayrı birer sağlık kurulu oluşturulmalıdır.


CHP olarak ülkemizde her yıl meydana gelen 1 milyon 200 bin kazanın en aza indirilmesi için yapılacak çalışmalara destek vereceğimizi belirtiyor, yollarda herkesin güvenli şekilde seyahat etmeleri için el birliği ile mücadeleye davet ediyorum ifadelerine yer verdi. 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

         Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

                                                                                       Mazlum NURLU
                                                                                      Manisa Milletvekili

 

 

            Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ülkemizdeki sürücü ehliyetlerinin tamamının yenilenmesine karar verilmiştir. Ehliyet yenilemede istenen sağlık raporlarının ücretli olması, tartışmalı hale gelen bu süreci olumsuz etkilemiştir. 

          

         Bakanlık olarak yaptığınız açıklamada; sürücü adayının, sağlık raporu almak için aile hekimlerine ve Bakanlıkça ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarındaki pratisyen hekimlere başvurması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenir. Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan bu işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

 

Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanır denilerek

Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul)

Devlet hastaneleri 50 TL

Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL

Sağlık Kurulu Raporu

Devlet hastaneleri, 200 TL

Üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinde 300 TL alınacağı belirtilmektedir.

 

Aile Hekimleri ise, ehliyet almak için istenen sağlık taramasının ciddi bir iş olduğunu ve bunun, gerekli donanımların ve uzmanların olduğu bir merkezde yapılması gerektiğini belirterek, sürücü belgesi için gerekli sağlık raporlarının kamuoyunda sadece “ücretlendirme” boyutuyla gündeme gelmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdir.


Ayrıca, sürücülerin kapsamlı bir şekilde, güncel tıp ilminin ve teknolojisinin sağladığı imkanlardan azami istifade edilerek sağlık kontrolünden geçme haklarının olduğuna inandıklarını ifade ederek, teşhis için gerekli altyapıları bulunmadığından ehliyet almak için en önemli muayeneler olan görme, işitme, akıl sağlığı ve uyuşturucu madde kullanımı gibi konularda teşhis yapma ve karar verme yetkilerinin bulunmadığı için sürücü adaylarını hastanelere sevk ettiklerini ancak alınacak sağlık raporlarının ücretli olmasından ve rapor almanın günler süren güçlüğünden dolayı vatandaşla karşı karşıya geldiklerini belirtmektedirler.    

 

Bu uygulama doğru kabul edilmekle birlikte, ehliyet yenilemenin bütün sorumluluğu ile beraber angaryasının da aile hekimlerine yüklendiği, vatandaş beklentiye sokularak sağlık raporunun sadece imza atmak olarak görüldüğü ifade edilmektedir.

 

Sorumluluk almak istemeyen aile hekimlerinin başvuran herkesi hastanelere sevk ettikleri de tarafımıza iletilen şikayetler arasındadır.

        

Bunlara göre;

1-    Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında sürücü ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlarımızdan sağlık raporu ücreti alınmaması konusunda bir karar alacak mısınız?

 

2-    Aile hekimlerinin sevk ettiği ehliyet sahiplerinin alacağı sağlık kurulu raporlarından ücret alınmaması konusunda çalışmanız olacak mıdır?

 

3-    Ehliyetlerini yenileyecek olan vatandaşların sağlık raporlarını ücretsiz olarak almaları için hastanelerde sadece ehliyet yenileyeceklere özel ilgili branş hekimlerinden oluşan ayrı bir sağlık kurulu oluşturulacak mıdır?

 

4-    Aile hekimlerinin dile getirdiği şikayetlerin giderilmesi amacıyla “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelikte değişiklik yapılacak mıdır?

        

 

Manisa Milletvekili TBMM Ehliyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
SERAMİKSAN SEZONUN SON KARŞILAŞMASINA HAZIR
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!
Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!